Що робити, якщо дитину вкусив собака: відповідь інфекціоніста

Укус собаки може заразити людину сказом
istockphoto.com

Через війну в Україні в рази збільшилася кількість бродячих собак. Когось із них залишили господарі, їдучи в безпечніше місце. А в когось, на жаль, господарі загинули під бомбардуванням. Через голод і пережите тварини можуть бути дуже агресивними. Тому важливо пояснити дитині, що не варто підходити до чужого собаки і тим більше намагатися його погладити.

Укус собаки може заразити людину смертельною хворобою: гідрофобію (або сказ) вилікувати неможливо. У 99,9% випадків захворювання закінчується летальним кінцем, якщо вчасно не зробити щеплення від сказу. Про те, як можна запобігти зараженню після укусу, нам розповів лікар-інфекціоніст Євген Щербина .

Чим небезпечний сказ

На сказ хворіють не тільки бродячі собаки, але й домашні / istockphoto.com

Гідрофобія або сказ – це інфекційне захворювання, яке передається людині при контакті слини хворої тварини з кров'ю (найчастіше через проникнення вірусу в рану після укусу). Потрапивши в організм, вірус сказу руйнує нервові клітини головного та спинного мозку, викликаючи параліч та смерть. Вилікуватися від сказу неможливо: на сьогоднішній день у світі не ліки, які допоможуть у разі зараження. Єдиний спосіб запобігти розвитку хвороби – це вакцина.

Планово щеплення від сказу людям не роблять. Від цієї хвороби має сенс щеплюватися тим, хто постійно контактує з тваринами (наприклад, ветлікарям). Якщо вас чи дитину вкусив собака, тоді проводять екстрену вакцинацію: це серія із шести щеплень протягом трьох місяців (1, 3, 7, 14, 30 та 90 день після укусу). Така вакцинація майже на 100% дозволяє зупинити поширення хвороби по організму, проте дуже бажано розпочати щеплення в перший же день після укусу тварини.

Укусила собака: алгоритм дій

Собака, хвора на сказ, не завжди агресивна / istockphoto.com

Визначити, чи хворий собака на сказ, на перший погляд неможливо. У цієї хвороби є характерні симптоми (агресивність, рясне слиновиділення, боязнь води та яскравого світла), проте вони типові для активної форми захворювання, і виявляються тоді, коли звір хворіє не перший день. На початкових етапах хвороби тварина, навпаки, виявляє надмірну доброзичливість, лащиться до людини і прагне її облизати. Укус від такого собаки може бути цілковитою несподіванкою.

Перше, що потрібно зробити після укусу, – це оглянути та обробити рану. За словами Євгена Щербини, правильна обробка рани сама собою знижує ризик зараження приблизно на 30%. «При укусі тварини слід добре промити рану під струменем води, використовуючи губку з будь-яким рідким або твердим милом протягом як мінімум 5 хвилин. Після цього нанести на рану антисептик, наприклад, розчин мірамістину або октенісепту. У разі рясної кровотечі потрібно притиснути рану чистою тканиною і негайно звернутися до найближчого травмпункту», – рекомендує експерт.

Якщо собака бродяча, сумнівів у тому, чи потрібно робити щеплення від сказу, не повинно бути. В той же день беріть дитину та вирушайте до лікарні. «Для екстреної профілактики сказу немає вікових обмежень, – наголошує Євген Щербина. – Єдине, що змінюється із віком, це місце запровадження вакцини. Дітям до 3-х років вакцини зазвичай робиться в передньо-бічній поверхні стегна, а дітям старше 3 років і дорослим в область плеча. Зверніть увагу: вакцину від сказу в жодному разі не можна вводити в сідничну ділянку, оскільки це може знизити імунну відповідь».

Вакцину від сказу зазвичай вводять в плече / istockphoto.com

Якщо собака домашня, тактика дій трохи змінюється. Насамперед, потрібно дізнатися у господаря, чи був собака щеплений від сказу. «Прищеплена за планом тварина, як правило, дуже добре захищена від зараження на сказ особисто, так і від можливості заразити оточуючих людей. Проте вакцинація – це не гарантія», – попереджає Євген Щербина. Тому в такій ситуації беремо у господарів тваринного номер телефону і продзвонюємо його протягом 10 днів. Якщо за цей час собака помер або пропав, треба розпочинати екстрену вакцинацію.

Якщо домашній собака не був щеплений від сказу, робимо так само: спостерігаємо тварину 10 днів і в разі потреби (загибель або зникнення собаки) йдемо на екстрену вакцинацію. До речі, якщо у вас є підстави підозрювати у тварини сказ, із щепленням можна не відтягувати. Перші можна зробити відразу, а якщо протягом 10 днів укусила тварина залишилася живою, курс вакцинації можна перервати.

Чим ще може бути небезпечний укус собаки

На зубах в собаки можуть бути бактерії правця / istockphoto.com

Крім сказу, собака може заразити людину ще одним небезпечним інфекційним захворюванням. Це правець. Суперечки бактерії Clostridium tetani, що викликає цю хворобу, знаходяться у навколишньому середовищі практично всюди (особливо у ґрунті, золі та фекаліях тварин), тому цілком можуть бути присутніми і на зубах собаки. Стовпняк закликає судоми та ураження нервової системи, а без лікування може закінчитися летальним результатом.

Головний захист від правця – це також вакцинація. В Україні дітки щеплюються від цієї хвороби планово. «Якщо дитина щеплена від правця за віком, зараження їй не загрожує, – каже Євген Щербина. - Але якщо дитина не щеплена, або пропустила планову ревакцинацію, після укусу собаки їй повинна бути введена недостатня доза вакцини від правця і протиправцевий імуноглобулін або сироватку, якщо вона не має повного первинного курсу вакцинації, що складаються з трьох доз».

Вам також буде цікаво почитати:

Перша допомога на природі: забиття, укуси, рани, опіки

Навала змій в Україні: перша допомога при укусі змії

 


Хмара тегів