Про фінанси дітям: як правильно говорити про гроші?
Читайте також ТОП-3 психологических трюка, чтобы начать откладывать деньги на мечту
Фінансова грамотність – це частина навчання. Чим більше він знатиме про гроші, тим легше ними керуватиме. Починайте процес з 6-ти років, коли дитина може вчиняти елементарні математичні дії.Нам допоможе гра
Перше знайомство з фінансами варто розпочинати через гру. Так ви можете пояснити базові речі. Наприклад, що гроші люблять рахунок та витрати треба планувати. Є чудова гра. Попросіть дитину намалювати на аркуші паперу яблуко. Тепер, з іншого боку листа – грушу. Коли дитина закінчить, скажіть, нехай виріже вам і грушу, і яблуко . Дитина буде збентежена. Звісно, це неможливо. Адже лист один, і якщо ми хотіли вирізати обидва фрукти, про це треба було заздалегідь подумати. Також із грошима.
Походи до магазину
Діти часто супроводжують нас у походах у магазин. Використовуйте для фінансового виховання. Корисно разом написати список покупок, щоб не здійснювати незаплановані та непотрібні витрати. У магазині коментуйте свої дії: дивимося на ціну товару, вибираємо те, що входить до нашого бюджету. До речі, тут фінансові коучи радять розплачуватись за товар не карткою, а готівкою. Щоб дитина бачила – гроші закінчуються, і їх треба заробляти знову.
Кишенькові витрати
Банківська картка
Для контролю кишенькових грошей можете оформити спеціальну дитячу банківську картку та туди переказувати суму. Усі транзакції ви бачитимете і знатимете, куди йдуть гроші. Користуватися карткою – гарна навичка, тому що безготівковий розрахунок зараз можливий практично скрізь. Навчіть дитину поводитися з карткою – як знімати, як вводити пін-код, прикриваючи клавіатуру рукою, що вводити у банкоматі тощо.
Особистий приклад
Розповідайте про свою роботу. Чим ви займаєтеся, що входить у ваші обов'язки за що ви отримуєте заробітну плату.
Показуйте дитині, як ви сплачуєте за комунальні послуги, коментуйте, навіщо ви робите це.
Намагайтеся не свариться щодо фінансів на очах у дітей. Але якщо у сім'ї фінансові труднощі, не огорожуйте дитину – поясніть, що відбувається.
Найчастіше нагадуйте про планування та бюджет. До речі, згадайте, що ви відповідаєте малюкові на прохання купити нову іграшку. Грошей немає? Намагайтеся уникати саме такого формулювання. Краще поясніть, що цього місяця у сімейному бюджеті не заплановано дану покупку. Якщо дитина хоче, вона може отримати її наступного місяця, або заробити, або відкласти на неї зі своїх кишенькових грошей.
Читайте також:
Як дитині заробити гроші і за що їй не варто платити
Грицева шкільна наука (аудіоказка)