Болі росту у дитини: що це таке і чи потрібно їх лікувати
Ми звикли до того, що біль у суглобах – це сумна доля літніх людей. Не дивно, що мами лякаються, коли на такі болі скаржиться дитина. Найчастіше відбувається це ввечері та вночі. Причому біль буває настільки інтенсивним, що дитина не може заснути або прокидається зі скаргами та плачем. Наступного дня проблеми як не було, дитина жива та активна. Але ближче до кінця дня ситуація знову повторюється. Екстрений візит до лікаря не показує жодних відхилень, і мама вперше чує дивний діагноз: болі зростання. Що це таке, чи потрібно їх лікувати та чим допомогти дитині з такими болями?
Як виявляються біль зростання
Болі зростання - це досить поширена скарга у дітей від 3 до 14 років. Найчастіше вони спостерігаються у віці з 3 до 5 та з 9 до 12 років, тобто, у періоди найінтенсивнішого фізичного розвитку дитини. Помічено, що найчастіше на біль зростання скаржаться хлопчики, однак і дівчаток ця проблема не обходить стороною.
Типова картина появи болю росту виглядає так: на тлі загального добробуту та абсолютного здоров'я дитина ввечері або вночі починає скаржитися на біль у суглобах . Біль виникає раптово і носить виражений характер - настільки, що дитина може навіть плакати. Найчастіше біль виникає у ногах. Іноді болять і ноги, і руки. Окремо руки практично ніколи. Буває, що біль проявляється однаково з двох сторін тіла, проте так само у дитини може хворіти лише з одного боку.
Ще одна базова ознака – біль приходить до дитини у стані спокою. Не в той момент, коли він активний (це вже інший тип болю, пов'язаний із фізичними навантаженнями), а тоді, коли вже лежить у ліжку. При цьому наступного ранку від скарг дитини не залишається і сліду. Він, як і раніше, активний, бігає і стрибає. Однак увечері біль повертається знову, хоча може локалізуватися вже в іншому місці (наприклад, вчора хворіли на гомілки, а сьогодні на коліна).
Звідки беруться біль зростання
Такі болі можуть з'являтися систематично і турбувати дитину кілька днів поспіль. При цьому обстеження щодо якихось запалень (наприклад, артриту ) дають негативні результати. Звідки ж беруться біль зростання? У медицині з цього приводу є дві теорії. Перша полягає в тому, що у період активного зростання дитини деякі ділянки тіла розвиваються нерівномірно. Так, кісточки можуть рости трохи швидше, ніж сухожилля. Через це сухожилля тимчасово виявляються під натягом, що стає причиною виникнення болю.
Друга теорія порівнює біль зростання з так званою крепатурою (синдром відкладеного м'язового болю) у дорослих людей. Вдень, коли дитина максимально активна і багато рухається, імпульси від м'язів та сухожилля як би не доходять до головного мозку, який зайнятий обробкою іншої інформації. А ось вночі, коли дитина розслаблена та відпочиває, мозок починає обробляти ці «відкладені» імпульси, реагуючи на них появою болю.
Чи потрібно лікувати біль зростання
Жодна з теорій появи болю зростання не говорить про те, що вони можуть бути небезпечними для дитини. Найчастіше такі болі турбують його пару днів і минають самі собою. Допомогти дитині в цьому випадку можна симптоматично: якщо біль дуже сильний, слід дати ібупрофен у віковому дозуванні. Парацетамол у цій ситуації допомагає гірше. Жодного системного лікування болю росту не вимагають. Також не варто мазати ноги протизапальними мазями і тим більше робити компреси, що зігрівають.
Звернутися до лікаря варто у випадку, якщо біль не минає довше 3-4 днів. Якщо вона спостерігається не тільки вночі, а й вдень, і заважає дитині нормально пересуватися (наприклад, вона шкутильгає). Можливо, причина болю носить інший характер: плоскостопість , сколіоз, легка травма зв'язок або м'яких тканин, запалення або навіть вірусні інфекції
Вам також буде цікаво почитати:
Вивих у дитини: як визначити та надати першу допомогу
Як відрізнити перелом від забиття: перша допомога при травмах
Чому у вас болять ноги: ТОП-4 неочевидні причини