Чи заразна людина після щеплення від ковіда: відповідь доктора Комаровського

Прививка от коронавируса не заражает человека болезнью
istockphoto.com

Прищепна кампанія від COVID-19 набирає обертів. Налякані перспективою запровадження карантину, люди масово йдуть вакцинуватися. Більшість із них після щеплення відчувають досить неприємні симптоми – озноб, ломоту у всьому тілі, головний біль та підвищення температури аж до 39 градусів. У цей момент спадає на думку, що організм не витримав випробування і заразився ковидом. А якщо заразився, значить, заразився для оточуючих. Чи це так, розповів у програмі «Ранок з Україною» педіатр Євген Комаровський.

Щеплення COVID-19 не містять живого вірусу

Ни одна вакцина от COVID-19 не содержит жизнеспособный вирус / istockphoto.com

Люди йдуть щепитися від ковіда з різних причин. Хтось боїться захворіти, хтось хоче отримати паспорт вакцинації – своєрідну індульгенцію під час карантину. А хтось переживає за своїх членів сім'ї, які можуть бути протипоказання до вакцинації . Такі люди готові зробити щеплення, щоб не заразити близьких родичів. Тому вони найчастіше приймають реакцію організму на вакцину за симптоми ковіда, що починається. І панікують, вважаючи себе рознощиком хвороби.

Євген Комаровський каже, що людина після щеплення цілком може бути заразною. Однак тільки в тому випадку, якщо йому вводили «живу» вакцину, яка містить справжній, хай і слабкий вірус. До таких щеплень, наприклад, відноситься вакцина від поліомієліту – після неї людина дійсно може до 5 днів виділяти вірус у навколишнє середовище. Відомі навіть випадки, коли вакциновані діти на майданчику заражали нещеплених від поліомієліту дітей.

У випадку коронавірусу жодна з дозволених до застосування в Україні вакцин не містить живого вірусу. Такі вакцини як Pfizer та Moderna створені на основі мРНК (матричної рибонуклеїнової кислоти). Вона містить «образ» шиповидного білка, що викликає коронавірус, та «інструкцію», що робити імунним клітинам, щоб його знешкодити. Організм зчитує та запам'ятовує цю інформацію, і при зустрічі з ковідом виробляє необхідну імунну відповідь.

Вакцина AstraZeneca містить «векторний» вірус (у цьому випадку це мавпячий аденовірус, який безпечний для людини), в якому також закодований образ SARS-CoV-2. "Вектор" доставляє цю інформацію в організм, і той самостійно виробляє захисну реакцію. Найнебезпечніша з усіх вакцин, CoronaVac, містить у собі інактивовані (тобто нежиттєздатні) частинки коронавірусу, які не можуть викликати захворювання, але викликають імунну відповідь.

Симптоми після щеплення не означають хворобу

Симптомы после прививки от ковида безопасны для окружающих / istockphoto.com

Підвищення температури, біль та ломота в тілі, озноб та м'язова слабкість вважаються типовою реакцією людини на щеплення від COVID-19. Це означає, що організм розпізнав «послання» і запустив вироблення імунної відповіді. Як правило, ці симптоми тривають не більше 1-2 діб після щеплення, добре знімаються парацетамолом, ібупрофеном або німесулід. Людина в цей час не заразна для оточуючих, тому що не зазнавала впливу живого вірусу.

Тим не менш, на тлі ослаблення організму в постприщепний період людина сильніша за звичайний схильний до ризику підхопити інфекцію. І це може бути як ангіна чи грип, так і той самий коронавірус. Поки імунітет ще не напрацював нормальну кількість імуноглобулінів (а це зазвичай відбувається після другого щеплення), він цілком може «підчепити» SARS-CoV-2, і тоді почати заражати оточуючих.

Крім того, науковці вже довели, що навіть повний курс вакцинації не захищає людину від можливості захворіти на ковід згодом. Щоправда, хвороба протікатиме у легкій чи безсимптомній формі. І ось у цьому полягає головна небезпека для контактних осіб, адже в цьому випадку тато з соплями цілком може стати рознощиком коронавірусу в будинку. Тому Євген Комаровський рекомендує по можливості робити щеплення всім членам сім'ї, адже індивідуальний захист працює набагато краще, ніж надії на колективний імунітет. А якщо для вакцинації можливості немає, навчіть своїх щеплених родичів навіть після другої дози вакцини дотримуватися маскового режиму та соціальної дистанції.

Вам також буде цікаво почитати:

Щеплення від коронавірусу дітям – кому потрібно робити і чим колоти

ВООЗ: грудне вигодовування можна продовжувати після зараження COVID-19 та вакцинації