Маленький забіяк, або що робити, якщо дитина б'ється?
Читайте також Тест: какой темперамент у вашего ребенка
Питання дитячої агресії гостро стоїть саме у віці до 3-3,5 років. Важливо відзначити, коли дитина б'ється - вона не робить це навмисне, щоб заподіяти біль. Він нічого не має проти вас, а просто робить те, що хочеться в даний момент.Причин, чому так відбувається - багато, і це, звичайно ж, залежить і від самої дитини. Але основні закономірності такої поведінки та варіанти вирішення проблеми є.
Емоції через край
Як правило, перші прецеденти виникають у рік. І перші удари отримує мама, що цілком логічно, адже дитина найбільше прив'язана до неї. Причина – збудження, коли емоції б'ють через край. Дитина ще не знає, що робити з почуттями і напругою, що переповнюють її, і за допомогою кулаків її знімає.
Найголовніша рекомендація батькам – не сміятися у відповідь. Правда, з боку це виглядає дуже кумедно, коли маленький пупс махає своїми кулачком. Але так ви лише закріпите позитивну оцінку ударів. Запропонуйте альтернативу кулакам – ось так можна погладити маму, дивись. І обов'язково промовляйте емоції. Наприклад, "Ти втомився, я розумію".
я протестую
Дуже часто бажання вдарити виникає на обмеження чи заборони. Чим більше їх, тим негативніша реакція. Часто цим грішать бабусі: туди не ходи, то не роби, це не чіпай.
Тверезо оцініть заборони. Залишіть тільки ті, що дійсно загрожують життю та здоров'ю дитини. Наприклад, не можна пхати пальці в розетку, але по калюжах ходити можна. На чіткий список непохитних обмежень дитина з часом реагуватиме все спокійніше та спокійніше. Пропонуйте альтернативу там, де не дійшли згоди. Наприклад, дитина хоче стрибати з дивану. Але це є високо. Запропонуйте йому інший варіант - нехай це будуть подушки, які лежать на підлозі, і по них можна стрибати.
Перевірка кордонів
Після двох дитина починає перевіряти цей світ на міцність: що можна, а що не можна, що буде, якщо я зроблю так, і т.д. Він перевіряє межі допустимого і тут важливо встановити, де вони закінчуються.
Якщо це не працює, і дитина так само замахується на вас, - перехопіть руку. Скажіть, що маму не можна бити. Промовляйте це якнайчастіше.
Невміння виявляти кохання
Часто дитина за допомогою куркулів привертає увагу. Згадайте, він агресує, коли ви, наприклад, розмовляєте телефоном? Чи зайняті своїми справами? У будь-якому випадку, покажіть, як правильно виявляти кохання. Показуйте це на своєму прикладі.
Якщо малюк таки вас ударив, - вийдіть із кімнати. Дитина залишається без вас, і це найсильніше покарання .
Також ви можете попросити, наприклад, чоловіка, пожаліти вас у такі моменти. Нехай малюк побачить, до чого призводять його удари та як на них реагують решта родичів.
Мало фізактивності
Виплескування емоцій за допомогою куркулів – це фізична агресія. Так відбувається, коли малюк мало активує: часто переміщається у візку, сидить за планшетом чи книгою. Заохочуйте дитину до активних ігор, бігайте, грайте в м'яч, купіть самокат або беговел.
Б'є у відповідь
Ребенок копирует модель поведения в семье / istockphoto.com
Якщо в сім'ї прийнято карати дитину за допомогою ляпанців – не чекайте, що вона поводитиметься інакше. Агресія породжує агресію. Причому у дитини вона буде проявляється не лише до батьків, а й до дітей. Тут порада батькам – перегляньте свою поведінку.
Чи давати здачу?
Найспірніша рекомендація, яка викликає дискусії. Психологи впевнені: ударом на удар не можна відповідати. Але досвідчені батьки вважають, що досить кілька разів дати здачу, і питання вирішиться раз і назавжди. Проте працює це лише з татами. Мами так переживають, щоб не зробити дитині боляче, що ляпаси у відповідь розцінюються як гра і жодного ефекту немає.
Також вам буде цікаво:
Як "задружити" дитину на дитячому майданчику?
Найшкідливіші діти: ТОП-5 знаків Зодіаку
ТОП-5 найкращих дитячих телеканалів для розвитку дитини