Що робити, якщо обставини змушують порушити правила дорожнього руху?

Що робити, якщо обставини змушують порушити правила дорожнього руху?
Как быть, если обстоятельства вынуждают нарушить правила дорожного движения?
istockphoto.com

З дилемою, коли ситуація, що склалася, підштовхує до порушення Правил дорожнього руху, зустрічався, напевно, кожен. Багато хто ще до того, як офіційно стали водіями

Читайте також5 главных страхов женщин за рулем: как избавиться от комплексов вождения

Пам'ятайте, як хитрий інспектор, приймаючи іспит з водінню , пропонував зупинитись після забороняючого знака, тим самим ще раз перевіряючи знання теорії? Багатьох це ставило в глухий кут. На жаль, але й надалі подібне завдання доведеться вирішувати неодноразово.

Коли водій змушений порушити правила дорожнього руху

Справа в тому, що з поширенням камер фотовідеофіксації порушень водії почали отримувати "листи щастя" за перетин суцільної лінії розмітки. Все б нічого, але йти на порушення їм доводилося вимушено – для того, щоб поступитися дорогою "швидкої допомоги" з включеними "мигалками" та сиреною.

  1. ПДР зобов'язують надати пріоритет спецтранспорту, але, на жаль, не роз'яснюють, чи можна (і потрібно) при цьому порушувати інші правила. В результаті деякі водії починають наполягати і відмовляються пропускати машину зі спецсигналами. За ненадання переваги машині зі спецфарбуванням та включеними спеціальними світловими та звуковими сигналами водієві загрожує позбавлення прав строком до 3 місяців, тоді як за порушення вимог розмітки – лише штраф 1000 грн. Логічно все ж таки з двох зол вибрати менше…
  2. Насправді пропускати тих, хто за обов'язком служби поспішає на допомогу іншим, треба завжди. Принаймні якщо це не створює об'єктивної небезпеки для самого водія, його пасажирів або оточуючих. На жаль, адекватно зважити ризики не завжди можливо, але в найбільш типових ситуаціях - якщо, наприклад, для цього потрібно перебудуватися через суцільну лінію розмітки на попутну смугу або зупинитися в зоні знаку, що забороняє - треба все ж таки поступатися.
  3. Якщо це станеться на очах інспектора ДПС, навряд чи він каратиме вас, розуміючи, в яких обставинах ви діяли. Гірше, коли порушення зафіксувала бездушна камера, а потім водієві надійшов "лист щастя". Таку ухвалу про притягнення до відповідальності необхідно оскаржити. Підставою для припинення провадження у справі та, отже, звільнення від відповідальності буде стаття "Крайня необхідність".

Как быть, если обстоятельства вынуждают нарушить правила дорожного движения? / istockphoto.com

Читайте такожНові авто оснащуватимуть додатковою системою безпеки для дітей

Куди подавати скаргу про вимушене правопорушення

Скаргу треба надсилати на 10-денний після отримання "листа щастя" до органу, який виніс постанову. Його координати є на конверті та/або в самій ухвалі. Скаргу можна також надіслати в електронному вигляді через офіційний сайт ДПС або особисто прийти на прийом до автоінспекції. Як підтвердження того, що ви діяли в обставинах крайньої необхідності, додайте будь-які докази, що свідчать про вимушений характер порушення. Це може бути:

  • запис з вашого відеореєстратора
  • письмові пояснення очевидців, включаючи ваших пасажирів (або їхню готовність дати такі пояснення, якщо потрібно).

Добре, якщо вдасться отримати і докласти відеозапис з камери відеоспостереження сусіднього офісу, яка випадково "підглянула" спірну ситуацію, або відеореєстратора "швидкої допомоги". Щоправда, не факт, що вам підуть назустріч та необхідні дані нададуть, але скидати з рахунків цю можливість не треба.

Виникають інші ситуації, коли дії водія можуть бути визнані крайньою необхідністю. Скажімо, якщо для об'їзду перешкоди на дорозі (ДТП, критичне пошкодження покриття тощо) довелося виїхати з порушенням ПДР на зустрічну смугу, вимушено зупинитися у забороненому місці, повернути через перешкоди не з належного ряду тощо.

Найчастіше за наявності переконливих доказів уникнути відповідальності нетрудно. Але зловживати положенням закону про крайню потребу не варто: непросто буде знайти переконливі аргументи, які змусили водія сісти за кермо п'яним або промчати зустрічною смугою.

Також вам цікаво буде прочитати: що з собою возять українські водії в авто


Матеріали на тему

Аудіоказки

x
Для зручності користування сайтом використовуються куки. Докладніше...
This website uses Cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more... Ознайомлений(а) / OK