Спецпроект «Вікна-новини» про сурогатне материнство: метод «in vitro» та сучасна репродуктологія

Спецпроект «Вікна-новини» про сурогатне материнство: метод «in vitro» та сучасна репродуктологія
Спецпроект «Вікна-новини» о суррогатном материнстве: метод «in vitro» и современная репродуктология

Протягом усього тижня у програмі «Вікна-новини» на СТБ виходить спецпроект кореспондента Ірини Стороженко – «Мати дитини», присвячену сурогатному материнству.

Читайте такожАня Гресь про вагітність: Я дуже боялася стати примхливою чи нервовою
Оскільки ця тема стає предметом для обговорень лише тоді, коли виникає черговий скандал, команда «Вікон» вирішила розповісти про інший бік індустрії репродуктивних технологій. Хто першим в Україні успішно застосував допоміжний метод in vitro, а також про сучасну репродуктологію – у матеріалі за сюжетом.

У 1991 році Федір Власович Дахно – зірка вітчизняної репродуктології – першим в Україні успішно застосував допоміжний метод «in vitro» (у перекладі з латині «у склі»), який сполучає чоловічу та жіночу клітини та переносить у матку матері, внаслідок чого на світ утворюється дитина. Першим таким чином життя одержала дівчинка. Це стало справжньою сенсацією для української репродуктології та шоком для всього пострадянського суспільства.

«Я ще належу до того покоління, яке застало і генетику як «продажну дівку імперіалізму», і комп'ютеризацію як хибний буржуазний метод. Багато що сьогодні змінилося, але я відчуваю повноту щастя від того, що в репродуктивній медицині відбулася справді революція. Ми сьогодні можемо допомогти там, де природа абсолютно безсила», – розповідав в одному з інтерв'ю Федір Дахно (з архівів інституту репродуктології).

Зачатих у такий спосіб навіть сьогодні некоректно та образливо називають дітьми «з пробірки». За три десятки років від першого вдалого запліднення – метод in vitro є поширеним способом боротьби з безпліддям та допоміг багатьом українцям стати батьками. У травні 2019 року патріарха української репродуктології Федора Дахна не стало. Він не дожив лише кілька місяців до того, як предмет його професійної гордості, його найбільше досягнення, перша, зачата у склі, українська дівчинка, яку він ніжно називав онукою, сама нещодавно стала мамою.

Наразі справу видатного діда продовжує його не названий, а справжній онук – Антон Куценко. Він керує установою, дає можливість безплідним парам пізнати батьківську радість. Допомагає не тільки тим парам, які не можуть самостійно завагітніти, а й виносити.

«Мій дідусь Федір Власович часто розповідав про те, як він сам став лікарем, як допомагав пацієнтам, про Кату, яка народилася першою. Про те, як він запровадив цю технологію в Україні. Це надихало мене і я став лікарем», – ділиться директор інституту репродуктивної медицини Антон Куценко.

Читайте такожТри правила здоровой беременности для каждой женщины
Нині в Україні вже півсотні установ, де застосовують in vitro. Проте упереджене ставлення до цього методу, особливо у розрізі його суперечливого втілення – сурогатного материнства – залишається досі.

Антон Куценко зазначає: «Я відчуваю, що є незнання того, що є дані методики лікування. Ця непоінформованість відображається як на пацієнтах, так і на лікарях – вони просто не знають, що це і як воно відбувається у засобах масової інформації. Якщо ця тема й висвітлюється, то зазвичай у якомусь негативному руслі».

Кожна п'ята подружня пара в Україні страждає на безпліддя. З кожним роком кількість таких пар збільшується. Сучасна медицина пішла настільки далеко, що у 95 відсотках випадків, стверджують репродуктологи, вони здатні допомогти. Рідкісний і суперечливий метод лікування безпліддя - якраз сурогатне материнство. Але єдиною законною передумовою в Україні, щоб скористатися послугами сурогатної матері, є медичні показання.

«Вікна-новини» – по буднях на СТБ о 17:30 та 23:00.


Матеріали на тему

Аудіоказки

x
Для зручності користування сайтом використовуються куки. Докладніше...
This website uses Cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more... Ознайомлений(а) / OK