Чим найшвидше збити температуру у дитини: доктор Комаровський

Що робити, якщо у дитини є висока температура? Які ліки використовувати при «білій» лихоманці? Коли допоможе сироп, а коли краще ставити жарознижувальну свічку?
Насамперед, потрібно пам'ятати: при виборі жарознижуючого засобу для дитини батьки обмежені лише двома різновидами препаратів – з парацетамолом та ібупрофеном. Як підібрати дозування за вагою дитини, коли починають діяти ліки і через який час можна дати другу дозу після першої, ми докладно розписали. ось тут . Жодні інші лікарські речовини (аспірин, анальгін, німесулід) дітям до 12, а то й 15 років давати не дозволяється.
Наступний аспект – це форма ліків, і тут можуть розгубитись навіть досвідчені батьки. І парацетамол, і ібупрофен сьогодні випускають у різних формах. Це і пігулки, і сиропи, і суспензії (на основі «шипучих» пігулок), і навіть ректальні свічки. Навіщо таке різноманіття? По-перше, для зручності – дітям до трирічного віку краще дати сироп ніж таблетку. По-друге, різні форми препаратів мають різну швидкість всмоктування в організмі. Не знаючи цю особливість, мами і тата часто припускаються помилки, намагаючись збити високу температуру свічкою.
Яку форму препарату вибрати?

Найшвидше через шлунково-кишковий тракт до крові надходять рідкі лікарські форми жарознижувальних засобів, пояснює Євген Комаровський. Це означає, що за високої температури дитині потрібно давати сироп, суспензію чи розчин препарату. Таблетки теж підходять, але вони діятимуть трохи повільніше. А ось ректальні свічки можуть зовсім не допомогти.
Якщо температура тіла вище 39 градусів, у людини виникає спазм периферичних судин та слизових оболонок, каже Комаровський. В цьому випадку, незважаючи на жар, шкіра бліда, а руки та ноги холодні. Зазвичай стан також супроводжується спазмом прямої кишки. Тому ректальна свічка просто не всмоктуватиметься у стінки товстого кишечника. А значить, не буде жодної дії від препарату.
Ставити свічку має сенс лише у двох випадках. Перший – якщо у дитини на фоні лихоманки почалося блювання, і оральні форми препаратів просто виходять із організму з блювотними масами. Другий - якщо температура нижче 39 градусів, і вам потрібно знизити її плавно і досягти тривалішого ефекту.
Всмоктування ліків із прямої кишки відбувається повільніше, ніж із шлунка. Це означає, що свічка подіє пізніше, ніж таблетка або сироп, але при цьому жарознижувальна дія буде розтягнута в часі. Отже, якщо на вечір у дитини температура 38, і у вас попереду ціла ніч, для спокою цілком можна поставити їй свічку, зазначає Євген Комаровський.
Вам також буде цікаво почитати:
Обтирання водою за високої температури небезпечно: доктор Комаровський