За що в Україні можуть позбавити батьківських прав: відповідь постійного експерта «Один за всіх»

За що в Україні можуть позбавити батьківських прав: відповідь постійного експерта «Один за всіх»
За что в Украине могут лишить родительских прав: ответ постоянного эксперта «Один за всех»

Постійний експерт гостросоціального ток-шоу "Один за всіх" на СТБ, практикуючий адвокат Сергій Костир розповів, за що і в якому порядку в Україні можуть позбавити батьківських прав.

Читайте такожДолжна знать каждая будущая мама: как животные могут повлиять на беременность?
На жаль, позбавлення батьківських прав – іноді необхідний захід. За словами Сергія Костири, сьогодні такі випадки – не рідкість. Позбавити батьківських прав можуть як одного з батьків, так і обох.

Трапляються ситуації, коли такий захід – порятунок для подальшого життя дитини. Наприклад, коли батьки або один з них принижує дитину, застосовує фізичну силу або не бере участі в її вихованні.

У разі слід розпочати процес позбавлення батьківських прав. Це складна категорія справ, яка потребує звернення до суду, а також залучення органу опіки та піклування, тому краще звернутися за кваліфікованою юридичною допомогою.

Читайте також5 родительских правил, которые помогут вам вырастить счастливого ребенка
Підстави позбавлення батьківських прав передбачені у ст. 164 Сімейного Кодексу України, де зазначено, що мати або батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, вона:

  • Не забрали дитину з пологового будинку або з іншої установи охорони здоров'я без поважної причини та протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування;
  • ухиляються від виконання своїх обов'язків щодо виховання дитини;
  • жорстоко поводяться з дитиною;
  • є хронічними алкоголіками чи наркоманами;
  • вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва;
  • засуджено за скоєння умисного кримінального злочину щодо дитини.

Варто зазначити, що мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав на підставах 2, 4 та 5, лише у разі досягнення ними повноліття.

За что в Украине могут лишить родительских прав: ответ постоянного эксперта «Один за всех» / istockphoto.com

Адвокат зазначає, що найчастіше причиною позбавлення батьківських прав стає невиконання своїх обов'язків із виховання дитини. Перелік обов'язків закріплено у ст. 150 Сімейного Кодексу України.

Серед них, зокрема, такі:

  • Батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї, свого народу, своєї Батьківщини.
  • Батьки повинні дбати про здоров'я дитини, її фізичний, духовний і моральний розвиток.
  • Батьки зобов'язані забезпечити отримання дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
  • Батьки повинні шанувати дитину.
  • Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо нього.
  • Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини.
  • Забороняються фізичні покарання дитини батьками, і навіть застосування ними інших видів покарань, які принижують гідність дитини.

Читайте такожДолжен знать каждый родитель: что никогда нельзя делать вместо детей
Крім того, Сергій Костир пояснює, що у п. 16 Постанови Пленуму Верховного Суду «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення та позбавлення та відновлення батьківських прав» Верховний Суд дає ширше тлумачення вищезгаданої статті.  

Зокрема, ухилення батьків від виконання батьківського обов'язку має місце, коли вони не забезпечують: - необхідного харчування; медичного догляду; лікування дитини, що негативно впливають на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормальної самосвідомості; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню ним загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до його внутрішнього світу; не створюють умов здобуття ним освіти.

За что в Украине могут лишить родительских прав: ответ постоянного эксперта «Один за всех» / istockphoto.com

Вам також буде цікаво прочитати, як назвати дівчинку, яка народилася у жовтні?


Матеріали на тему

Аудіоказки

x
Для зручності користування сайтом використовуються куки. Докладніше...
This website uses Cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more... Ознайомлений(а) / OK