За що в Україні можуть позбавити батьківських прав: відповідь постійного експерта «Один за всіх»

Постійний експерт гостросоціального ток-шоу "Один за всіх" на СТБ, практикуючий адвокат Сергій Костир розповів, за що і в якому порядку в Україні можуть позбавити батьківських прав.
Трапляються ситуації, коли такий захід – порятунок для подальшого життя дитини. Наприклад, коли батьки або один з них принижує дитину, застосовує фізичну силу або не бере участі в її вихованні.
У разі слід розпочати процес позбавлення батьківських прав. Це складна категорія справ, яка потребує звернення до суду, а також залучення органу опіки та піклування, тому краще звернутися за кваліфікованою юридичною допомогою.
Підстави позбавлення батьківських прав передбачені у ст. 164 Сімейного Кодексу України, де зазначено, що мати або батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, вона:- Не забрали дитину з пологового будинку або з іншої установи охорони здоров'я без поважної причини та протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування;
- ухиляються від виконання своїх обов'язків щодо виховання дитини;
- жорстоко поводяться з дитиною;
- є хронічними алкоголіками чи наркоманами;
- вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва;
- засуджено за скоєння умисного кримінального злочину щодо дитини.
Варто зазначити, що мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав на підставах 2, 4 та 5, лише у разі досягнення ними повноліття.

Адвокат зазначає, що найчастіше причиною позбавлення батьківських прав стає невиконання своїх обов'язків із виховання дитини. Перелік обов'язків закріплено у ст. 150 Сімейного Кодексу України.
Серед них, зокрема, такі:
- Батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї, свого народу, своєї Батьківщини.
- Батьки повинні дбати про здоров'я дитини, її фізичний, духовний і моральний розвиток.
- Батьки зобов'язані забезпечити отримання дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
- Батьки повинні шанувати дитину.
- Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо нього.
- Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини.
- Забороняються фізичні покарання дитини батьками, і навіть застосування ними інших видів покарань, які принижують гідність дитини.
Зокрема, ухилення батьків від виконання батьківського обов'язку має місце, коли вони не забезпечують: - необхідного харчування; медичного догляду; лікування дитини, що негативно впливають на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормальної самосвідомості; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню ним загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до його внутрішнього світу; не створюють умов здобуття ним освіти.

Вам також буде цікаво прочитати, як назвати дівчинку, яка народилася у жовтні?