Приборкання норовливого: 10 порад, як правильно карати дитину

Приборкання норовливого: 10 порад, як правильно карати дитину
Увы, иногда надо наказывать детей, чтобы они понимали границы
istockphoto.com

Як правильно карати дітей? Як знайти золоту середину в покараннях, щоб навчити дитину кордонам і при цьому не втратити близькість до неї? Психолог Ірина Нікітенко дає 10 порад

Читайте такожКак нельзя наказывать ребенка: 7 главных ошибок пап и мам

  1. Перший раз вибачте та поясніть

Якщо малюк, наприклад, розбив чашку перший раз у житті, то не лайте його, а поясніть, що це тендітний предмет, а такі редмети розбиваються, коли падають. Договоріться, що наступного разу він триматиме чашку міцніше.

2. Щоразу пояснюйте, за що ви караєте

Якщо дитина, незважаючи на роз'яснювальну роботу, продовжує порушувати прийняті правила — покарайте її, нагадавши, що «ми ж домовлялися», «ти обіцяв» тощо. Тоді покарання сприйматиметься справедливо.

После наказания всегда миритесь с ребенком

3. Якщо покарання не можна уникнути, воно слід слідувати відразу ж за провиною

Дитяча пам'ять коротка. Якщо ви, прийшовши додому після роботи, дізнаєтеся, що ваша дитина влаштувала бабусі істерику і навмисне розлила суп, і вирішіть його відшльопати, майте на увазі: ваш гнів не буде сприйнятий малюком. Просто тому, що він уже встиг забути про свою провину. У такому разі покарання не принесе нічого, окрім образи. І тим більше не можна карати «завтра за вчора» або робити це кілька разів за одну провину.

4. Для профілактики – попередження

Запобігти проблемі завжди легше, ніж вирішити її, коли вона вже виникала. Тож попереджайте дитину. Наприклад: "Якщо ти не прибереш іграшки - не підеш гуляти".

5. Виховуйте особистим прикладом

Якщо батьки карають дитину за те, чого не виконують самі, приміром, не прибирають у себе в кімнаті — це викликає у нього протест і породжує неповагу до них.

6. На зухвалу поведінку відповідайте впевнено та рішуче

Якщо дитина демонструє явну непокору, наприклад, якщо мама забороняє йому смикати себе за волосся, а вона продовжує це робити, дитину потрібно впевнено і рішуче покарати. Якщо цього не зробити, батько в його очах починає виглядати безпорадним і втрачає авторитет.

Не перегибайте палку в наказаниях / istockphoto.com

7. Відрізняйте свавілля від безвідповідальності

Не карайте дитину за ненавмисну провину — наприклад, якщо вона забула виконати ваше прохання. Дитяча пам'ять ще досконала. Не варто її плутати із злісним непослухом.

8. Не влаштовуйте вистав

Якщо батько не артист, то його хапання за серце та демонстративний прийом корвалолу досягнуть протилежного ефекту: діти надзвичайно тонко відчувають фальш і швидко вчаться поганому. Так що, влаштовуючи спектаклі, ви ризикуєте виростити лицеміра або людину, якій начхатиме на почуття інших людей.

9. Коли конфлікт вичерпаний - втішіть дитину і все їй поясніть

Після покарання дитина може відчувати провину та розгубленість. Тому через якийсь час після покарання помиритеся. Обійміть малюка, погладьте, скажіть, як сильно ви його любите і як вам неприємно його карати. Але ще раз поясніть йому, чому він покараний і як наступного разу слід чинити.

10. Робіть винятки

Майбутні покарання нічого не винні давити своєю невідворотністю. Не будьте в очах дитини байдужими роботами - вмійте іноді пробачити його або дозволити вмовити себе не карати його. Нехай діти зрозуміють, що ви теж жива людина: так ви станете для неї ближче.

Вам буде цікаво почитати:

Будеш покарано: батьки покинули доньку на безлюдному острові


Матеріали на тему

Аудіоказки

x
Для зручності користування сайтом використовуються куки. Докладніше...
This website uses Cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more... Ознайомлений(а) / OK