Що робити, щоб брати та сестри виросли друзями

З появою молодшої дитини події батьків можуть закласти або надійний фундамент близькості між дітьми або бомбу уповільненої дії. Що може зашкодити стосункам між братами та сестрами
1. Перевірити комусь старшу в період появи молодшої дитини
Стрес, пов'язаний з появою брата чи сестри, помножиться на інший стрес – відчуття емоційної знедоленості. «У батьків з'явилася нова улюблена дитина, а я вже не потрібна» - ось відчуття первістка в такій ситуації. Намагайтеся залучати помічників таким чином, щоб ви могли приділяти увагу не тільки малюкові, а й старшій дитині. Інакше буде тяжко уникнути ревнощів.
2. «Ти старший – поступися»
З появою в будинку малюка, батьки часто переоцінюють дорослість старшої дитини. Хоч і старший, але він все ще дитина, і йому потрібно достатньо часу, щоби освоїтися з новою роллю. Якщо інтереси первістка постійно придушуються для молодшого, це провокує його ревнощі стосовно брата чи сестри.

3. Порівнювати дітей між собою
Якщо батьки кажуть «ось глянь, Машенько, така маленька, але допомагає, а ти – ні», мовою дитини це чується, так: «ти недостатньо гарний, щоб ми любили тебе». Ось, Машенько, гарна, а ти – ні. До семи років такі порівняння просто знижуватимуть самооцінку дитини, а після - вона почне ще й захищатися, ставати в опозицію. І так само глибоко страждати від «нелюбимості». Безперечно, це негативно позначиться на подальших стосунках між дітьми, незалежно від того, в якому віці вони будуть.
4. Покладати на старшого відповідальність за те, що відбувається з молодшим
Наприклад, залишивши на кілька хвилин доглянути за молодшим, звинуватити чи присоромити, якщо той вдарився, уповз чи завдав собі якоїсь шкоди. Діти не повинні відповідати за дітей – давайте первісту лише посильні завдання і завжди приймайте його допомогу з вдячністю.
Вибудовуванню хороших взаємин між братами та сестрами дуже допомагають казки, притчі, які вчать дружбі та підтримці та показують, до чого призводять погані взаємини у сім'ї. Шукайте баланс інтересів між дітьми, по можливості, поважайте потреби кожного, подавайте особистий приклад спілкування в сім'ї без криків і скандалів – так ви закладете хорошу основу для дружби та близькості між вашими дітьми.
Вам буде цікаво почитати:
Війна та мир у дитячій: що робити, якщо брати та сестри сваряться
Сестри та брати українських зірок: як виглядають, чим займаються