Генетика краси: як успадковується зовнішність?

Успадкування кольору очей та конституції тіла – давно досліджені моменти.
Які ще особливості зовнішності ми отримуємо генетично – про це розповіла експерт ток-шоу «Таємниці ДНК» на СТБ, клінічний генетик Людмила Турова.
За словами експерта, ми успадкували від батьків, бабусь та дідусів не лише наш зріст, колір очей, волосся та форму обличчя. Існує ще безліч особливостей зовнішності, не таких очевидних, але не менш значних, за які нам теж треба сказати завдяки генам.
Груди . Розмір грудей – результат суми двох складових: жирової тканини та самої молочної залози. Саме через жирову тканину розмір грудей може змінюватися, якщо сильно схуднути або, навпаки, погладшати. А ось розмір залоз вже не змінити (ну, якщо не про пластику), це результат роботи генів. Сьогодні відомо вже кілька генів (ZNF703, ESR1, INHBB, ZNF365, PTHLH та AREG), які й відповідають за розмір зони декольте. Причому на деякі з них визначають сприйнятливість молочних залоз до жіночих гормонів – естрогенів, вони збільшують бюст, але водночас у великій кількості можуть спричинити рак.

Волосся . Багато марок обіцяють надати волоссю неймовірного об'єму, і в деяких випадках це працює. Але лише частково: природна товщина – результат експресії генів. У середньому кожне людське волосся має ширину від 0,04 мм до 0,1 мм, і її визначає діаметр волосяної цибулини. Там клітини, що діляться, і дають початок волоссю. Наскільки активно і швидко ділитимуться ці клітини, вирішує ген EDAR. Один з варіантів цього гена можна назвати справжнім даром предків (найбільше пощастило з ним жителям Азії та Африки), тому що він забезпечує особливу активність клітин і, як наслідок, товсті міцні локони.
Ніс . Риси особи – тема дуже перспективна з погляду вивчення, але водночас складна і, як і раніше, недостатньо вивчена. Сьогодні відомо кілька генів, які впливають на формування точеного витонченого носа чи носа у формі картоплі. Причому кожен ген відповідає за свій пункт програми: наприклад, ген DCHS2 регулює з'єднання клітин у щільних тканинах і таким чином визначають форму перегородки та крил носа, а гени SUPT3H та RUNX2 впливають на зростання кісткової та хрящової тканини та на ширину перенісся.
Шкіра . Зволоженість, еластичність, кількість антиоксидантів та фотостаріння – ці параметри вже зараз можна охарактеризувати з опорою на генетику. Наприклад, якщо перевірка показує ген, пов'язаний з недостатньою зволоженістю, то косметолог виключає з догляду продукти з кислотами (особливо саліцилової), які призводять до швидкого висушення шкіри. Тяжкі форми акне часто обумовлені також генетикою.
Інформація, закладена в генах, дозволить виявити індивідуальні причини старіння, облисіння, різноманітних запальних процесів на шкірі та інших важливих проблем; підібрати найкращі косметичні засоби та процедури догляду, індивідуалізувати програму харчування та біологічно-активних добавок та скоригувати спосіб життя для збереження краси та молодості у будь-якому віці.