Повторна пневмонія після ковіда: що важливо знати? Відповідь лікаря

Повторная пневмония после коронавируса встречается все чаще
istockphoto.com

Коронавірус не перестає давати нам сюрпризи. Якщо раніше це були нові штами, то зараз лідирую всілякі ускладнення в перебігу хвороби. Нещодавно ми писали про те, що у дітей ковид може викликати смертельно-небезпечний мультисимптомний синдром , а у дорослих – такий самий критичний для життя цитокіновий шторм . Як ось новий ризик, який виникає після, здавалося б, благополучного одужання від коронавірусу. Це повторна пневмонія, яка може розвинутись на 7-10 добу після виписки з лікарні. Про те, як її запідозрити, розповів у своєму відеоблозі лікар Тарас Жиравецький .

Механізм виникнення повторної пневмонії остаточно незрозумілий. Швидше за все, вона може бути викликана тим, що імунітет людини після хвороби дуже ослаблений, і тому бактерії та віруси отримують практично необмежений доступ до легень. Проте факт залишається фактом: за словами Тараса Жиравецького, сьогодні все частіше фіксуються випадки нового запалення легенів після перенесеної ковидної пневмонії. Як правило, це відбувається на 7-10 добу після одужання чи витягу з лікарні, каже експерт. Що потрібно знати та контролювати насамперед?

«Насамперед, контролюйте температуру, – радить Тарас Жиравецький. – Якщо вона підніматиметься, обов'язково зробіть аналіз на с-реактивний білок (СРБ) і перевірте цей показник. Якщо рівень СРБ у вас піднявся вище 5 одиниць, це є підставою для консультації з лікарем. Також врахуйте, що лихоманки може і не бути, але при цьому вас може турбувати пітливість, втома, задишка. У цьому випадку теж варто здати аналіз на СРБ та паралельно загальний аналіз крові, але не раніше, ніж на 7-10 добу після одужання. У загальному аналізі крові може бути зафіксовано підняття лейкоцитів та збільшено кількість нейтрофілів – це ознака можливого повторного запалення легень».

Що робити у цьому випадку? Насамперед, жодного самолікування, попереджає експерт. Обов'язково зверніться до лікаря та за необхідності пройдіть обстеження легень. Проте вчіть: КТ (комп'ютерну томографію легень) варто проходити лише за призначенням лікаря, тому що вона дає на організм підвищене радіаційне навантаження . Якщо хочете обстежитись «для підстрахування», краще записатися на УЗД. Якщо буде діагностовано повторну пневмонію, може знадобитися новий курс антибактеріальної терапії. «Навіть якщо ви вже пройшли подібну терапію у стаціонарі, це повторне запалення, тож важливо не пропустити проблему», – попереджає Тарас Жиравецький.

Вуаль коронавірусу: 5 дивовижних фактів про коронавірусну пневмонію

Це дуже небезпечно: 5 помилок у лікуванні COVID-19, які призводять до стаціонару


Хмара тегів