Готуємось до школи: ТОП-5 ігор на розвиток образної пам'яті у дітей
Поки дитина маленька, вона з легкістю запам'ятовує тексти, цитує мультперсонажів і навіть декламує напам'ять довгі вірші. Як згодом не розгубити, а закріпити його здібності та підготувати до школи
Коли малюк чує слово, у нього в голові відразу з'являється відповідна картинка і вибудовується образ. Варто згадати картинку, як малюк згадує й слово! Чи збережеться ця чудова здатність, коли він піде до школи?
Образне мислення
На жаль, більшість батьків стикаються з тим, що, ставши учнем, дитина не може запам'ятати найпростіше — домашнє завдання, розклад уроків, навіть деякі імена однокласників. І у дорослих постає цілком резонне питання: «Що з ним сталося?»
З віком образне мислення поступається місцем стандартному. Деякі з нас здатні до асоціативного мислення, можуть створити на своєму «внутрішньому» екрані наочні образи – психологи називають таких людей ейдетиками від «ейдос» (грец.) – образ, ідея, картинка.
Більшість педагогів висловлюють думку, що едетичне мислення згодом витісняється вмінням засвоювати інформацію іншими способами. Вчені проводили численні дослідження і переконливо довели, що ейдетічне мислення – це обов'язкова та необхідна фаза у формуванні пам'яті. Немає таких дітей, які б пропустили її у своєму розвитку.
У дитинстві можливості безмежні
Тому, якщо взяти під контроль розвиток цієї властивості дитячої психіки і цілеспрямовано займатися розвитком едетичної пам'яті, цілком можливо виростити якщо не генія, то людину, якій буде набагато простіше запам'ятовувати і вчитися.
Ігри у розвиток пам'яті
Займайтеся з дитиною скрізь - на вулиці, в транспорті, під час обіду, словом, за будь-якої зручної нагоди. Такі заняття обов'язково повинні мати ігровий характер. Ми підготували кілька прикладів нескладних вправ. Ви можете вигадувати свої, зрозумівши алгоритм або використовувати ці, вибір за вами. Головне - зосередьтеся на тому, що зацікавить вашого малюка.
Пам'ятайте, що навчати дитину потрібно граючи, створивши всі умови, щоб їй було цікаво. І тоді чудова едетична пам'ять, заснована на образних асоціаціях, увійде до звички.
1. Зіркове небо
Ваш малюк не може заснути? Скористайтеся цим — покажіть йому зірки, розкажіть про сузір'я, про які знаєте.
Буде здорово, якщо він сам придумає, як назвати яскраві скупчення зірок, напевно, їх імена вас порадують. Це подіє краще, ніж казка на ніч! А коли малюк прокинеться, дайте йому можливість намалювати те, що він побачив уночі.
2. Шлях додому
Коли ви йдете додому з садка, виберіть нову дорогу, нехай навіть вона буде довшою. На початку шляху запропонуйте дитині запам'ятати ваш новий шлях до будинку.
Його завдання — побачити та запам'ятати предмети, вивіски, все, що приверне його увагу на шляху. Коли прийдете додому, візьміть готову карту, а краще намалюйте разом із малюком свою – весь ваш шлях додому. Нехай він розповість вам, що він запам'ятав, а наступного дня запропонуйте йому стати вашим провідником на шляху до саду.
3. Картинка
Дайте дитині подивитися незнайому ілюстрацію, а потім заберіть її. Запропонуйте йому уявити цю картинку та відповісти на кілька запитань. Ви здивуєтеся, який він молодець!
4. Смішні цифри та літери
Ви пішли на прогулянку у сквер? Чудово! Запропонуйте малюкові знайти цифри, які сховалися. Зверніть його увагу, що ліхтар схожий на одиницю, а лава - на перевернуту четвірку, клумба на букву "О", а арка на букву "Л". Підказуйте йому!
Нехай він шукає цифри і літери скрізь - навіть у позах людей і в птахах і тварин, що зустрічаються вам. Пізніше, коли асоціації закріпляться в пам'яті, можна за допомогою таких образів допомогти дитині запам'ятати вашу адресу або телефон. Це допомагатиме йому і в школі.
5. Малюємо слова
Запропонуйте малюкові помалювати. Візьміть олівці, листочок і дайте завдання намалювати слово «лежить». Потім ускладніть завдання, хай намалює слово "біжить". Як правило, діти починають малювати події людей. Тоді попросіть його намалювати струмок, що біжить, або сніг, що лежить на землі.
Також вам цікаво буде прочитати: які фізичні навантаження покращують пам'ять