«Не дивись нагору»: фільм від Netflix із непристойно зірковим складом

Новий фільм з Ді Капріо, Дженіфер Лоуренс та Меріл Стріп став одним із найдорожчих проектів року. Чим він не сподобався критикам і чи варто витрачати час?
"Не дивись нагору": про що фільм?

Зав'язка нового фільму дуже нагадує традиційні стрічки у жанрі апокаліпсису. Аспірантка факультету астрономії університету Мічігану Кейт Дібіаскі (її грає Дженіфер Лоуренс) в ході роботи з телескопом виявляє гігантський астероїд, який летить у напрямку до Землі. Її професор Рендалл Мінді (Леонардо Ді Капріо) вираховує, що до зіткнення астероїда з планетою залишилося лише півроку. Після катастрофи на Землі загине не тільки людство, а взагалі все живе, тому її необхідно запобігти.
За ідеєю, далі події мають розвиватися так: людство спільними зусиллями будує гігантський корабель, і хтось на кшталт «міцного горішка» рятує планету за лічені секунди до зіткнення. Проте режисер фільму "Не дивись нагору" Адам Маккей вирішив не готувати страву за перевіреним рецептом. Тому більшу частину фільму професор та аспірантка намагаються переконати весь світ у реальності космічної загрози: їм ніхто не вірить, і складається враження, що людям відверто наплювати на майбутній кінець світу.
Саме довкола цього і будується сюжет. І він, відверто кажучи, розчарує всіх, хто очікував від фільму якогось надзвичайного екшну. Мінді та Дібіаскі довго і безуспішно обиватиму зі своїм відкриттям пороги можновладців, виступатимуть на популярному ток-шоу (з Кейт Бланшетт у ролі ведучої) та вмовлятимуть президента (Меріл Стріп). Навіть коли у них все вийде, і влада виділять кошти на будівництво корабля, який розіб'є астероїд, багато хто проти того, щоб витрачати величезні гроші на сумнівну небезпеку.
Складний жанр, затягнутий сюжет

В результаті вийшов не фільм-катастрофа (він якраз і міг би зібрати захоплені відгуки критиків), а сатирична комедія, яка висміює сучасне життя. Усі жителі планети чхати хотіли на астероїд: середньостатистичним громадянам набагато цікавіше розставання модного ді-джея та знаменитої співачки, а можновладцям – політичні рейтинги та корупційні схеми. Цей лейтмотив робить фільм «Не дивись нагору» гостросоціальним, проте припаде до смаку далеко не всім глядачам. Насамперед тому, що сатири в ньому надто багато, а дії мало.
The Guardian у своїй рецензії поставила фільму дві зірки і назвала його «надуманим та штучним», а сатиру «притягнутою за вуха». Видання Metro дало три зірки і назвало «найдепресивнішим фільмом напередодні Різдва» за останні роки. Британський журнал про кінематограф Empire виявився щедрішим і оцінив фільм «на четвірку», при цьому зазначивши, що це швидше «їжа для мозку», ніж рейтинговий блокбастер. Загалом усі критики сходяться на тому, що режисер та автор сценарію змішали в одному флаконі дуже багато різних жанрів. Начебто намагалися сподобатися всім, а не сподобалися нікому.
Любителям наукової фантастики у фільмі буде мало науки та фантастики. Фанатам екшну – мало видовищного та динамічного сюжету. А шанувальникам соціальної сатири та критики фільм місцями здасться надто «перебільшеним» і надто націленим на висміювання всіх і вся. Проте, подивитися на нього однозначно варто. Хоча б через потужний акторський склад, якого вистачило б на кілька касових стрічок. Завдяки їхній якісній і сильній грі відверто нудьгувати глядачам не доведеться, а багато сцен змусять задуматися про те, що ми і справді рідко дивимося нагору.
Вам також буде цікаво почитати:
"Дім Гуччі": цікаві факти та реальні відгуки про найочікуваніший фільм року
Що подивитись: 9 фільмів із сюжетом, схожим на "Гру в кальмара"