Новий штам коронавірусу "Омікрон": коли буде в Україні?

Новий штам коронавірусу вже «гуляє» Євросоюзом. Коли «Омікрон» прийде до України? Наскільки він небезпечний, якими є його симптоми і чи захистить від нього вакцинація?
Минуло лише півроку з моменту появи штаму коронавірусу «Дельта», як інфекція мутувала знову. Новий штам під назвою «Омікрон», який виявили у ПАР менше місяця тому, вже поширюється Європою. Медики кажуть, що в ньому набагато більше генних мутацій, ніж у попередніх версіях COVID-19. А це означає, що він може бути набагато заразнішим, ніж «Дельта». Крім того, Омікрон викликає нетипову для ковіда симптоматику і може виявитися нечутливим до вакцинації. Наскільки він небезпечний і коли прийде до України? Читайте у нашому матеріалі.
Як поширюється «Омікрон»

Вперше новий штам коронавірусу виявили у Ботсвані (Південноафриканська республіка) 11 листопада. Усього за три тижні йому вдалося поширитися світом. На сьогоднішній день «Омікрон» вже зафіксували у Німеччині, Італії, Бельгії, Ізраїлі, Нідерландах, Австралії та Великій Британії. Вірус-мутант підбирається і до сусідніх з Україною країн: за останніми даними, цей варіант ковіда може бути у туристів, які нещодавно прибули з ПАР до Чехії.
Минулого тижня ВООЗ визнала «Омікрон» мутацією, яка викликає певне занепокоєння, чим поставила його на один рівень із такими штамами коронавірусу, як Альфа, Бета, Гамма та Дельта. Проте вчені кажуть, що цей тип інфекції може бути потенційно більш небезпечним, адже в ньому міститься дуже велика кількість генетичних змін.
Австрійський біолог Ульріх Еллінг в інтерв'ю для видання Deutsche Welle припустив, що «Омікрон» може бути на 500% заразнішим, ніж «Дельта» (для порівняння, «Дельта» виявилася заразнішою за «Альфу» на 60%).
«Новий варіант коронавірусу має приголомшливу кількість мутацій, 32 в одному спайковому білку»,– зазначає експерт.
Це означає, що він набагато краще вислизає від імунної відповіді і може набагато швидше поширитися світом.
Також є думка, що «Омікрон» завдяки своїм мутаціям може бути нечутливим до антитіл, які виробляються в організмі людини після хвороби. Тому днями ВООЗ попередила всіх перехворілих громадян про те, що вони мають високий ризик зараження новим штамом коронавірусу. Те саме стосується і вакцинації: щоб підвищити рівень захисту, у ПАР вже рекомендовано вводити всім дорослим третю, бустерну дозу вакцини.
Перші симптоми нового штаму

Поки що незрозуміло, чи викликає «Омікрон» тяжчий перебіг хвороби, ніж «Дельта». Лікар-інфекціоніст з ПАР Анжеліка Кутзі зазначає, що більшість пацієнтів переносять захворювання на новий штам ковіда у легкій формі. Серед головних симптомів:
- сильна втома,
- пришвидшене серцебиття,
- висока температура протягом кількох днів.
При цьому ні у кого з хворих не було типової для COVID-19 втрати смаку та нюху, поділилася експерт своїми спостереженнями з виданням The Telegraph.
Левова частка хворих на новий штам коронавірусу – це молоді люди від 20 до 30 років. Серед хворих є і маленькі діти (6-12 років). Половина тих, хто захворів на «Омікроном», були вакциновані, як мінімум, однією дозою вакцини. У зв'язку з цим компанії AstraZeneca, Pfizer, Moderna та Novavax вже заявили про те, що переглядатимуть склад своїх вакцин від COVID-19 з урахуванням особливостей та мутацій «Омікрону». Щоправда, на це потрібно не менше трьох місяців, кажуть у BioNTech.
В Україні новий штам коронавірусу поки що не помічений. Зараз нашу країну «штормить» від «Дельти» та її різновидів. Так, наприклад, минулого тижня у Дніпрі виявили найбільш заразний варіант цього штаму під назвою "Дельта AY.4.2". Тим не менш, з урахуванням швидкості поширення «Омікрону» цілком імовірно, що він з'явиться у нас уже у січні.
Вам також буде цікаво почитати:
Повторна пневмонія після ковіда: що важливо знати? Відповідь лікаря
Нарешті точне число: скільки антитіл захищають від ковіда (таблиця)