Україна закуповує ліки від ковіда: кому вони дістануться

Україна закуповує ліки від ковіда: кому вони дістануться
Новые таблетки от коронавируса достанутся не всем
istockphoto.com

Нові пігулки від коронавірусу прибудуть до України наступного року. Як вони діють, для кого призначені та кому можуть дістатися?

Читайте такожЖуйка проти COVID-19: пастка для коронавірусу
З різницею на добу Україна уклала договори на покупку одразу двох ліків від коронавірусу. Йдеться про препарати «Молнупіравір» та «Паксловід». Перший із них уже проходить тестування у нашій країні на базі однієї з лікарень Харкова. А другий – новинка, розроблена компанією Pfizer. Результати по двох препаратах чудові: і той, і інший знижують ризик смертності та госпіталізацій при COVID-19. Загалом планують закупити по 300 тисяч курсів кожного. Очікується, що вони прибудуть в Україну на початку нового року.

Як працюють нові ліки від ковіда?

«Паксловид» - не первая таблетка от коронавируса в Украине / istockphoto.com

«Молнупіравір» та «Паксловід» - далеко не перші препарати проти коронавірусу в нашій країні. У вересні цього року в Україну з гуманітарною допомогою від США прибуло 60 тис. флаконів «Бамланівімабу» та «Етесевімабу». Це ліки прямої дії, які блокують спайковий білок на поверхні вірусу - той самий шип, який робить вірус схожим на корону і допомагає йому прикріплюватися до людських клітин.

Перші партії «Молнупіравіру» (виробництво компанії Merck) було поставлено в Україну на початку листопада. Наразі ці ліки випробовують на базі студентської лікарні Харкова. Він має інший принцип дії: цей препарат може «вбудовуватися» в РНК вірусу і викликати помилки генетичного коду, які перешкоджають розмноженню вірусу. За попередніми даними, ефективність препарату становить 50%. Саме на стільки знижується ризик госпіталізацій та смертності, якщо почати приймати пігулки у перші дні хвороби.

У «Паксловіда» від Pfizer третій підхід: ці ліки блокують вироблення ферменту, який потрібний коронавірусу для розмноження. Якщо прийняти його протягом п'яти днів з моменту появи перших симптомів ковіда, ризик госпіталізацій та смерті знижується на 85%, а якщо розпочати лікування у перші три дні, на 89% зменшується ризик тяжкого перебігу хвороби. Курс лікування «Паксловідом» становить 5 днів. За цей час хворий має прийняти 30 таблеток препарату.

Кому дістануться пігулки від коронавірусу?

«Паксловид» предназначен для больных из групп риска / istockphoto.com

І «Молнупіравір», «Паксловід» призначені для амбулаторного лікування. Тобто, теоретично їх повинні призначати сімейні лікарі в момент першого звернення пацієнта з підозрілою симптоматикою . Чекати, доки хвороба розіграється на повну силу, безглуздо: це противірусні препарати, які можуть боротися із збудником хвороби лише на початковій стадії його проникнення в організм.

За даними компанії Merck, «Молнупіравір» показує хорошу ефективність при хворобі, яка протікає у легкій та середній формі. А ось «Паксловід», навпаки, показаний у тих випадках, коли висока ймовірність розвитку ускладнень. Компанія Pfizer тестувала таблетки на невакцинованих пацієнтів із груп високого ризику госпіталізації (це люди старше 60 років із проблемами зі здоров'ям – гіпертоніки, діабетики, інфарктники та інсультники). Очевидно, саме для таких хворих будуть призначені ліки в Україні.

Щоправда, поки що не зрозуміло, як розподілять постачання препаратів по країні, чи вони будуть безкоштовними, чи їх доведеться купувати за власні гроші. В останньому випадку вони будуть доступні далеко не для всіх: на сьогоднішній день орієнтовна ціна таблеток «Молнупіравір» для курсу лікування становить 3 тис. грн, а таблетки від Pfizer очікуються в 1,5-2 рази дорожче. Залишається тільки сподіватися, що ліки отримають ті, кому вони справді можуть врятувати життя, а не чиновники та політики найвищого рангу.

Вам також буде цікаво почитати:

Українські вчені знайшли ліки від пневмонії при COVID-19

Названо ліки, які не можна давати дитині при коронавірусі


Матеріали на тему

Аудіоказки

x
Для зручності користування сайтом використовуються куки. Докладніше...
This website uses Cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more... Ознайомлений(а) / OK