У 6-річної дівчинки гангрена після укусу гадюки: як уникнути трагедії – експерт
В Енергодарі 6-річну дівчинку вкусила гадюка. У дитини після укусу розвинулася гангрена. Цього не сталося б, якби дівчинці не пережимали руку. Як надавати першу допомогу після укусу змії, розповів експерт.
«Знаєте, чому у дитини таке ускладнення? Бо горе-мама своєю рукою імітувала джгут. Протягом 20 хвилин! ДВАДЦЯТІ! Добре, що вся рука не втяглася у процес. Дитині шкода. Тяжко їй буде з такими батьками»,– емоційно відреагував на цю ситуацію на своїй сторінці у соцмережі Ярослав Вус, президент Всеукраїнської спілки парамедиків.
Чому не можна накладати джгут, якщо вкусила змія? Як правильно надавати першу допомогу при зміїному укусі? Про це розповів Леонід Горобець, доктор біологічних наук, старший науковий співробітник у Національному науково-природничому музеї НАН України, провідний науково-популярного блогу у Facebook "Стромата".
Чому не можна накладати джгут, якщо вкусила змія
Це найпоширеніша помилка, яку припускаються українці, надаючи першу допомогу при укусі змії. Ноги цього стереотипу ростуть зі світової практики.
«Справді, в деяких країнах є змії, отрута яких впливає на нервову систему. Щоб цього не сталося і щоб зменшити його приплив до мозку, і накладають джгут на руку чи ногу, яку вкусила змія»,– пояснює Леонід Горобець. Але в Україні таких змій ні. Отрута українських гадюк впливає насамперед на кровоносні судини – вони «ламаються». Тому, якщо ви накладатимете джгут або перетискати руку, імітуючи його, як це зробила мама дівчинки з Енергодара, можна порушити кровопостачання і спровокувати некроз, тобто омертвлення тканин. Що й сталося з дитиною із Запорізької області.
Чого ще не можна робити при укусі змії
Відсмоктувати кров. Якщо ви це робитимете у укушеного, ризикуєте заразитися чимось від нього. Крім того, спровокуєте те, що отрута швидше потрапить до мозку потерпілого. Якщо це робитимете у себе, отрута, потрапивши в рот, швидше дістанеться мозку. Тому цього категорично робити не можна.
Припікати місце укусу. Ви не досягнете жодного ефекту, тільки заробите опік. Ця порада ефективна при укусі павука каракурта.
Що робити, якщо вкусила змія
- Відразу викликайте швидку, якщо ви, наприклад, на дачі чи парку. Якщо в лісі, йдіть до дороги, ловіть попутку. Потім постарайтеся якнайменше рухатися. В очікуванні машини ляжте в тіні так, щоб голова була нижчою за тіло – так кров легше притікає до мозку.
- Якнайбільше пийте, щоб отрута виходила разом із сечею.
- Прикладіть до місця укусу щось холодне.
- Якщо є антигістамінний засіб, прийміть його. Особливо ця порада актуальна для людей, які схильні до алергії.
Як відрізнити отруйну змію
В Україні є три види отруйних змій-вбивць. Це гадюки:
- степова,
- звичайна
- лісостепова, або гадюка Микільського.
Від неотруйних їх відрізняють:
- ромбоподібний візерунок;
- вертикальна зіниця;
- чіткий перехід між тулубом та хвостом;
- товсте тіло;
- чорне забарвлення - у гадюки Микільського.
Вам також буде цікаво почитати:
Перша допомога при укусі оси, джмеля, бджоли