Для покупки антибіотиків та гормонів буде потрібен електронний рецепт

Для покупки антибіотиків та гормонів буде потрібен електронний рецепт
Правительство хочет запретить продажу многих препаратов без рецепта
istockphoto.com

Влада вводить контроль над продажем ліків. Для покупки багатьох популярних препаратів доведеться йти до сімейного лікаря за рецептом

Уряд хоче посилити правила продажу цілого ряду ліків. Вже восени для покупки антибіотиків, гормональних та противірусних препаратів, а також аптечних імуномодуляторів пацієнту буде потрібен рецепт. Причому, не простий, який виписаний лікарем на бланку, а електронний. Такі рецепти зараз використовують для продажу та компенсації вартості препаратів за програмою «Доступні ліки». Щоб отримати е-рецепт, пацієнту обов'язково потрібно укласти декларацію з лікарем. Інакше він просто не «підтягнеться» до медичної бази даних.

Через Covid-19 у країні різко зросло «споживання» антибіотиків, противірусних препаратів та різних імуномодуляторів. Люди мчать в аптеку першим кашлем і купують ліки без призначення лікаря, а часто - навіть всупереч йому. Пропити курс антибіотиків для профілактики запалення легенів сьогодні стало нормою. І жодна роз'яснювальна робота медиків не працює проти паніки та остраху ускладнень коронавірусу.

Позиція «нехай їдять, якщо хочеться» у цьому випадку є досить небезпечною, адже безконтрольний прийом тих самих антибіотиків викликає антибіотикорезистентність (нечутливість організму до антибактеріальних препаратів). І коли людину забирають у лікарню з реальною загрозою здоров'ю, виявляється, що її просто нема чим лікувати.

Тому влада вирішила вжити жорсткіших заходів. Днями Президент підписав указ, який дає Міністерству охорони здоров'я місяць, щоб врегулювати продаж антибіотиків та інших ліків. Згідно з цим документом, до 17 вересня МОЗ має заборонити вільний продаж в аптеках антибактеріальних, противірусних, гормональних препаратів, а також імуномодуляторів. Всі ці ліки продаватимуться пацієнтам лише на підставі електронних рецептів.

Потрібно сказати, що ініціатива зовсім не нова. Заборонити безрецептурний продаж антибіотиків в Україні намагаються давно. Проекти наказів МОЗ із цього приводу регулярно лякають людей із 2005 року. Останній із таких проектів був винесений на обговорення майже рік тому. У ньому пропонувалося запровадити обов'язкові рецепти на антибіотики вже з 1 квітня цього року. Проте щось пішло не так, і далі за проект справа не зрушила з місця.

Нова ініціатива влади має принципову відмінність від попередніх ідей МОЗ. По-перше, групу заборонених до вільного продажу ліків хочуть розширити гормонами, імуномодуляторами та противірусними ліками. По-друге, рецепт на ці препарати, за задумом уряду, має стати електронним. Простіше кажучи, лікар не виписує його на папірці, а вносить до медичної бази даних eHealth.

"Бумажный" рецепт от врача для антибиотиков не подойдет / istockphoto.com

Так зараз працює продаж ліків за програмою «Доступні ліки» . На підставі е-рецепту людина купує необхідні препарати в аптеці, а система розраховує йому суму національної компенсації. Тому вся потрібна технічна база під перехід на е-рецепти для антибіотиків теоретично є. Мінохоронздоров'я потрібно лише внести зміни до законодавства, і безрецептурний продаж перерахованих вище ліків опиниться під забороною.

Єдиний нюанс, який не врахували в уряді, це готовність усіх аптек отримувати та верифікувати е-рецепти. Для тієї ж програми «Доступні ліки» (яку зараз підтримують далеко не всі аптеки) було потрібне додаткове технічне обладнання з доступом до медичної бази. Як бути з аптеками у селах та маленьких містах, які досі працюють на касових апаратах без підключення до інтернету, ще не зрозуміло.

Швидше за все, тотальний перехід на е-рецепти розпочнеться з наступного року. Про це ще на початку серпня заявив голова парламентського комітету з питань охорони здоров'я Михайло Радуцький. Тож у всіх любителів антибіотиків ще є час для того, щоб поповнити домашні запаси, а свідомі громадяни – щоб укласти декларацію з сімейним лікарем.

Вам також буде цікаво почитати:

6 причин чому ліки не діють: виправляємо помилки

Як заощадити при покупках в аптеці: дешеві двійники дорогих ліків


Хмара тегів


Матеріали на тему

Аудіоказки

x
Для зручності користування сайтом використовуються куки. Докладніше...
This website uses Cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more... Ознайомлений(а) / OK