Стілець немовляти: чого не потрібно боятися в дитячому підгузку

Які випорожнення малюка вважаються варіантом норми. Чому не варто панікувати при вигляді слизу, рідкого випорожнення та неперетравленого прикорму
З появою в будинку малюка тема «дитячих какашок» переходить із категорії жартів про вічну мамську занепокоєність у розділ причин для постійного занепокоєння. Мами ретельно контролюють вміст підгузника і готові бити на сполох при найменшому відхиленні від норми. Ось тільки ця норма для немовлят дуже сильно варіюється. До категорії «нормального випорожнення» у немовляти відноситься безліч найрізноманітніших, іноді навіть лякаючих проявів. Чого не варто боятися у дитячому підгузку та які фрагменти дитячого стільця не потрібно лікувати сорбентами та пробіотиками, розповіла на своєму каналі в Telegram педіатр Тетяна Денисова
Якось склалося, що саме дитяче випорожнення у нас вважається показником здоров'я дитини. Мама спокійна лише тоді, коли малюк справно та «правильно» ходить у туалет. Проте педіатр Тетяна Денисова радить більше уваги приділяти загальному стану дитини та нормальному набиранню ваги. За цих умов багато «страшні» речі мають повне право спокійно бути присутнім у дитячому стільці.

Неперетравлені включення
Виведення першого прикорму у його «первозданном вигляді», шматочки овочів і навіть сирні включення (особливо, якщо малюк дуже любить поїсти) – це абсолютна норма у дітей першого року життя. У шлунку дитини немає зубів. Тому, якщо він ковтає шматочки їжі, вони закономірно виходять майже недоторканими.
Однак це зовсім не означає, що малюк ще не готовий до дорослої їжі. Не варто відкладати прикорм та тим більше давати йому ферменти. Якщо, крім цього, вас у дитині нічого не турбує (він добре почувається і добре додає у вазі), спокійно закрийте підгузок і продовжуйте знайомити дитину з новими продуктами.
Комочки слизу
Слизові оболонки в стільці дитини часто стають приводом запідозрити у малюка дисбактеріоз. Багато лікарів у цьому випадку спрямовують кал на аналіз і майже напевно виявляють там якісь остраху типу стафілокока або інших хвороботворних бактерій. Тетяна Денисова рекомендує не зловживати аналізами та поберегти собі нерви: якщо висіяти навіть найздоровіший стілець немовляти в живильне середовище, там обов'язково розлучаться і стафілококи, і навіть кишкові палички.
Слиз у калі у грудної дитини може з'явитися з двох цілком логічних причин. Перше – це може бути слина, яка у немовлят перетравлюється погано. Друге – це просто шматочки неперетравленої їжі, які кишечник обволікає слизом для полегшення виведення. У кожному з цих випадків слиз у стільці немовля вважається варіантом норми. Тому (знову-таки, за умови, що малюк добре набирає вагу і нормально почувається) паніка тут буде зайвою.
Рідкий стілець
Для дитини на грудному вигодовуванні рідкий стілець - це норма. Навіть якщо мамі здається, що малюк ходить до туалету практично водою. Така «вода» цілком можливо будь-якого кольору – від жовто-зеленого до темно-коричневого. І це теж нормально, за умови, що дитину нічого не турбує. Єдине, що потрібно постаратися відстежити обсяги рідкого калу. Про пронос та ризики зневоднення організму дитини можна говорити лише в тому випадку, якщо вона становить більше 100 мл на кілограм маси тіла дитини.
Вуглеводи в калі
Дуже часто в аналізі калу у немовлят можуть з'являтися зайві вуглеводи. Це явище прийнято вважати ознакою лактазної недостатності . Якщо кількість вуглеводів набагато вища за норму (0,25%), мамі радять відмовитися від грудного вигодовування і перевести малюка на безлактозну суміш. Проте Тетяна Денисова каже, що вміст вуглеводів у калі немовляти – це непряма ознака непереносимості лактози. Якщо дитина не страждає від проносів, не мучиться здуттям та болями в животі і добре додає у вазі, вуглеводи у стільці (навіть якщо їх багато) мають право на життя.
Вам також буде цікаво почитати:
Пінистий стілець у немовляти на грудному та штучному вигодовуванні
Як часто повинен какати новонароджений: показники норми та слонів