Коронавірус «Йота»: чи небезпечний цей штам для українців?

Ще один штам коронавірусу показуємо підвищену летальність. Чи варто боятися його розповсюдження? Експертні оцінки та думка ВООЗ
Штам коронавірусу "Йота", який зараз поширюється в США, вже обріс суперечливими даними. З посиланням на американських учених багато ЗМІ пишуть про те, що ця мутація має підвищену летальність. Інтернетом гуляють лякаючі дані про смертність у 82% випадків, а також інформація про те, що цей тип коронавірусу вміє вислизати від імунної відповіді і має стійкість до вакцин. Чи варто боятися «Йоти» більше, ніж активної «Дельти» та агресивної «Лямбди»? Ми спробували розібратись за допомогою перевірених фактів.
Що достовірно відомо про штам коронівірусу "Йота"? Вперше його виявили в Америці ще в жовтні минулого року, проте його поширення потіснила всюдисуща «Дельта» (нагадуємо, що зараз дельта-варіант коронавірусу орудує вже в 92 країнах). Тому вивченню цього штаму не приділили належної уваги. Однак останні кілька місяців він раптово почав активно поширюватися Сполученими Штатами, і був виявлений ще в 27 державах.
Це наштовхнуло вчених на думку, що штам вимагає серйознішого вивчення, тому «Йоту» вирішили взяти на олівець. Аналітики вивчили заразність цієї мутації і частоту летальних випадків при зараженні «Йотою», і дійшли висновку, що обидва ці показники вищі за «середні по палаті». Попередні результати дослідження були опубліковані на порталі medRxiv, звідки ЗМІ дуже швидко висмикнули цифру 82%. Це дані про підвищену смертність від «Йоти» у людей, старших за 65 років.
Проте це зовсім не означає, що від «Йоти» помирають 82 зі 100 пенсіонерів. Якщо вчитатися в наукову працю глибше, то виявиться, що це підвищений відсоток ризику. Тобто базова ймовірність смертності від будь-якого штаму коронавірусу оцінюється в 1%, а у «Йоти» це буде 1,82%. Звісно, така статистика заспокоює мало. Адже з кожним новим штамом важке перебіг хвороби та можливість летального результату стають лише вищими. Однак «Йота» – ще не той штам, який спричинить людей до вимирання.
Ступінь заразності «Йоти» – на чверть вищий, ніж у штамів «Альфа», «Бета» та «Гамма». Проте вона не дотягує до «Дельти», яка, за останніми оцінками, наполовину заразніший всіх перерахованих варіантів. Насторожує здатність цієї мутації вислизати від імунної відповіді та антитіл, які утворилися в результаті перенесеної хвороби або вакцинації: вона вища, ніж у «старих» штамів, але значно менша, ніж у версії «Лямбда», яка сьогодні бешкетує в Південній Америці.
За останніми висновками ВООЗ, штам «Йота» не становить такої серйозної небезпеки, як «Дельта» та «Лямбда». Про це повідомила на брифінгу представник цієї організації Марія ван Керкхові. «Ми внесли цей варіант до списку штамів, які становлять інтерес, однак за нашими даними, кількість випадків зменшується», – сказала вона. На думку експертів, цей штам, швидше за все, виявиться тупиковою мутацією і буде повністю витіснений іншими варіантами коронавірусу. Тож цілком можливо, що до України він може й не дійти. Однак те, що він з'явився, зайвий раз підтверджує здатність Covid-19 видозмінюватися і атакувати людський організм з різних боків. Тому будь-яке затишшя на ковидних фронтах поки що вважається тимчасовим.
Вам також буде цікаво почитати:
Паспорт вакцинації: як отримати та що дає українцям
Удар по серцю та панічні атаки: 5+ симптомів постковидного синдрому у дітей