«Мармурова» шкіра у немовляти: норма чи патологія? Відповідає невролог

«Мармурова» шкіра у немовляти: норма чи патологія? Відповідає невролог
Мраморность кожи наблюдается у большинства новорожденных деток
istockphoto.com

Чому у дітей виникає мармуровість шкіри? Чи небезпечне це явище, і які хвороби може вказувати. У яких випадках і якому лікареві потрібно показати дитину

Дитина з'являється на світ зовсім не такою, як ми очікуємо. Багряно-синюшний, а потім яскраво-червоний колір шкіри малюка називається еритема новонароджених і проходить самостійно на 3-6 день життя. Однак тут на батьків чекає новий привід для занепокоєння. На рожевій шкірі немовляти з'являються червоні плями, крапки і лінії. Зовні вони нагадують візерунок на мармурі, тому й одержали назву «мармуровість шкіри». Що це за явище, чому воно виникає і чи варто турбуватися з цього приводу? Про це нам розповів невролог Олександр Мірошніков .

Чому у дитини виникає мармуровість шкіри

Мраморная кожа обычно обусловлена физиологическими причинами / istockphoto.com

Шкіра новонародженої дитини у всьому подібна до шкіри дорослої людини, проте в її структурі є вікові особливості. Клітини ще остаточно не організовані, шари епідермісу тонкі. Через це судини та капіляри розташовані дуже близько до поверхні. При цьому судинна система малюка сама по собі ще не здатна адекватно реагувати на навколишні фактори. Судини легко розширюються та звужуються. Ось чому лікарі не раджу бити паніку через червоних щічок у дитини - Найчастіше це не ознака алергії, а нормальна фізіологічна реакція шкіри.

Такою самою нормальною реакцією здебільшого вважається мармуровість шкіри. Як правило, вона виникає у дитини періодично. Наприклад, через перепад температури під час купання, перевдягання малюка або зміни підгузника. Або через підвищене навантаження, коли немовля смокче груди або пляшечку. У першому випадку мармурова шкіра найчастіше помітна на ручках та ніжках. У другому – на тому боці, який на момент годування не стикається з мамою.

Також мармуровість шкіри буває у недоношених дітей. Це з тим, що й організм ще менш пристосований до впливу довкілля. Однак і в тому, і в іншому випадку таке явище зазвичай відбувається самостійно. Приблизно до шостого місяця нервова та судинна система малюка починають працювати злагоджено, судини розширюються і звужуються правильно, і шкіра перестає «видавати» мармуровий малюнок у відповідь на зовнішні дії.

Чи потрібно лікувати мармурову шкіру у дитини

Улучшить регуляцию сосудов помогут массаж и воздушные ванны / istockphoto.com

Якщо це явище періодичне, і окрім нього, дитину більше нічого не турбує, мамі треба набратися спокою та почекати, доки шкіра «дозріє» до нормальної роботи. Можна прискорити дозрівання вегетативної регуляції судин. Для цього найкраще підходять режимні заходи:

  • правильне харчування малюка (бажано годування груддю)
  • регулярні прогулянки на свіжому повітрі (не менше двох разів на день і за будь-якої погоди)
  • повітряні ванни
  • водні процедури (купання, плавання)
  • режим дня (правильне чергування сну та неспання)
  • батьківський масаж, гімнастика для ручок та ніжок

На які хвороби може вказувати мармуровість шкіри

Чтобы исключить опасные болезни, покажите ребенка врачу / istockphoto.com

Якщо мармуровість шкіри у дитини спостерігається постійно або досить часто, причому навіть у звичайних умовах (без навантажень або перепадів температури), можна підозрювати у малюка певні захворювання. Найчастіше це ознака проблем із серцево-судинною системою, можлива анемія чи реакція організму на бактеріальну чи вірусну інфекцію. У дуже поодиноких випадках буває вроджена телеангіектатична мармурова шкіра. При цьому захворюванні характерний малюнок на шкірі у малюка не зникає зовсім, також спостерігаються дефекти у розвитку кісткової та м'язової системи, ураження органів очей та інші вади розвитку.

Також мармуровість шкіри може вказувати на такі хвороби:

  • неонатальний сепсис
  • вроджений гіпотиреоз (дисфункція щитовидної залози)
  • вовчак
  • трисомії (синдром Дауна, Патау, Едвардса
  • синдром Менкеса
  • синдром Райлі-Дея (сімейна дизавтономія)
  • гіпоксична енцефалопатія у новонароджених

Це досить рідкісні хвороби, які крім мармурової шкіри супроводжуються й іншими, значно серйознішими симптомами. Проте, щоб їх повністю виключити, дитину краще показати неврологу.

Вам також буде цікаво почитати:

Перевтома у немовляти: 6 ознак втоми дитини

Планові огляди малюка: яким лікарям показати дитину до року


Матеріали на тему

Аудіоказки

x
Для зручності користування сайтом використовуються куки. Докладніше...
This website uses Cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more... Ознайомлений(а) / OK