Не робіть так: Комаровський назвав найнебезпечнішу помилку при вивиху

Не робіть так: Комаровський назвав найнебезпечнішу помилку при вивиху
Вывих конечности должен лечить исключительно врач / фото vm.ru, istockphoto.com

Ця помилка може коштувати потерпілому здоров'я. А в країнах Європи та США за таку «допомогу» на вас можуть подати до суду. Що не можна робити при вивиху?

Зима вступає у свої права: настає сезон ожеледиці та падінь, а у травмпунктах вже приймають перших постраждалих. За статистикою, взимку кількість травм зростає на 30-40%. І найпоширеніша їх – це вивих. Багато наших співгромадян не вважають цю травму серйозною проблемою, і намагаються «вилікувати» її самостійно. Чим це загрожує, і що в жодному разі не можна робити при вивиху, розповів в ефірі телеканалу «Україна» доктор медичних наук Євген Комаровський.

Уявіть собі ситуацію: ви або ваша дитина послизнулися на льоду і найвеселішим чином звалилися на землю. Часто така ситуація обертається лише болем у п'ятій точці, проте бувають випадки, коли людина пошкоджує кінцівку. Є два поширені типи травм – це перелом та вивих. У першому випадку ушкоджується цілісність кістки, у другому випадку кістка залишається непошкодженою, але виходить зі свого нормального становища у суглобі.

Обидві ці травми досить небезпечні, і розрізнити їх здавалося б непросто. Головна відмінність - при переломі зазвичай змінюється довжина і форма кінцівки, а при вивиху кінцівка візуально не змінюється (за винятком набряку). Однак у будь-якій ситуації медики наполегливо рекомендують звертатися до травмпункту – тільки травматолог на підставі рентгенівського знімка може точно діагностувати проблему.

Що ж роблять наші свідомі громадяни? Визначивши вивих «на очі», намагаються вправити його самостійно. «Це найпоширеніша помилка», – наголосив Євген Комаровський. І попередив, що у багатьох розвинених країнах за таку самовільну допомогу на людину навіть можуть подати до суду.

Справа в тому, що люди без медичної освіти не мають уявлення про те, як правильно вставляти кістку на місце. Вони починають хаотично крутити і смикати кінцівку, у результаті проблема лише посилюється. Особливо небезпечною є така практика у випадку з маленькими дітьми. Мало того, що своїми необережними діями ви завдасте дитині сильного болю, ви можете ще більше пошкодити кінцівку. Дитячі суглоби і зв'язки набагато рухливіші, ніж у дорослих: за рахунок цього знаюча людина легко може вправити вивих, а той, хто не знає - ще більше змістить кістку убік.

Перша допомога , Яку можна і потрібно надати людині при підозрі на вивих, - це максимально знерухомити пошкоджену кінцівку, рекомендує Комаровський. Якщо є можливість, одразу прямуйте до фахівця. Якщо викликаєте лікаря додому, до його приїзду прикладіть на місце пошкодження щось холодне, це зніме набряк і знизить болючі відчуття. Тільки не потрібно обкладати кінцівку льодом: так ви спровокуєте обмороження тканин. Обов'язково оберніть холодний предмет тканиною кілька шарів.

Не варто зволікати і чекати, що проблема пройде самостійно. Вивихи не розсмоктуються, попереджає Комаровський. Понад те, лише «свіжий» вивих протягом кількох днів після травми можна вправити закритим способом. Якщо ж травма давня, швидше за все, доведеться вдатися до оперативного втручання.

Вам також буде цікаво почитати:

Травма голови у дитини: Комаровський розповів, коли варто панікувати

Нянькін лікоть: найчастіша домашня травма у малюків


Матеріали на тему

Аудіоказки

x
Для зручності користування сайтом використовуються куки. Докладніше...
This website uses Cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more... Ознайомлений(а) / OK