Протизаплідні таблетки: кому не можна приймати

Міфи і правда про протипоказання до прийому протизаплідних пігулок. Чи можна їх пити при варикозі, годуванні груддю, цукровому діабеті чи курінні
Протизаплідні пігулки або КОК (комбіновані оральні контрацептиви) – неймовірно зручний засіб запобігання вагітності. Вони працюють строго певний проміжок часу. Для повноцінної контрацепції достатньо однієї таблетки на день. А при регулярному застосуванні ймовірність завагітніти практично нульова . Однак ці таблетки, як і всі інші ліки, мають свої протипоказання до застосування. Причому деякі з них є досить несподіваними, і не кожен лікар здогадається запитати про це при призначенні КОК. Кому не можна приймати гормональні контрацептиви, розповіла на своєму каналі в Telegram ендокринолог Ганна Шведова .
Гормональні контрацептиви у вигляді пігулок винайшли майже сто років тому. Однак досі навколо цього способу контрацепції водиться багато міфів та упереджень. Головний з них - що від таблеток можна одужати - розвінчали ще в минулому столітті. Сучасні КОК можуть викликати тимчасовий набір ваги на 1,5-2 кг на початку застосування, а потім індекс маси тіла приходить у норму, або вага навіть знижується.
Також не витримав критики міф про те, що від гормонів посилено росте волосся на тілі. Тут все з точністю до навпаки: КОК останнього покоління мають антиандрогенну дію. Отже, у деяких випадках можуть навіть зменшити інтенсивність росту волосся у жінки.

Всі інші міфи в основному пов'язані із заборонами до застосування протизаплідних пігулок. Багато хто з них беруться зі чуток і домислів і не мають під собою медичних обґрунтувань. Так, за словами Ганни Шведової, не є протипоказанням до застосування КЗК (під контролем лікаря):
- варикозне розширення вен
- вік менше 18 і більше 40 років
- цукровий діабет (контрольований та без ускладнень)
- ВІЛ інфекція
- ситуація, якщо жінка ще не народжувала
У всіх перерахованих вище випадках жінка може довго та безпечно приймати гормональні контрацептиви у вигляді таблеток. Проте дуже важливо, щоб їх призначав саме лікар, а не реклама в інтернеті або подруга, яка «знає». Тому що протипоказання до застосування КОК все ж таки є. І далеко не завжди їх можна прямо пов'язати із цим способом контрацепції.

З очевидних заборон прийом гормональних оральних контрацептивів:
- годування груддю протягом першого півроку життя дитини. У цей час для запобігання краще використовувати презерватив, а після 6 місяців можна звернутися до лікаря за призначенням відповідних таблеток
- якщо дитина на штучному вигодовуванні, КЗК не можна приймати перші 3 тижні після пологів. Після цього гормональний фон вже приходить у відносну норму і таблетки допустимі (знову-таки, лише за призначенням лікаря)
- будь-яка операція, після якої показаний постільний режим. Приймати таблетки можна за два-три тижні після оперативного втручання, за умови, що жінка вже стала на ноги.
Неочевидні причини, про які вас не завжди запитає лікар, але які є прямим та суворим протипоказанням до прийому КОК:
- мігрені з аурою у жінок будь-якого віку
- мігрені без аури у жінок старше 35 років
- проблеми з тиском, які проявляються частим підвищенням АТ вище за показник 140/90
- куріння (курцям таблетки протипоказані в будь-якому віці, але особливо якщо жінка старше 35 років)
- жовчнокам'яна хвороба (призначення таблеток можливе, але дуже небажане)
- прийом протисудомних препаратів
- рак або передраковий стан молочної залози
- захворювання печінки у хронічній або тяжкій формі (активний гепатит, цироз)
- цукровий діабет зі стажем понад 20 років або його судинні ускладнення
- інфаркт чи інсульт
- тромбози глибоких вен ніг і пов'язана з цим тромбоемболія легеневої артерії (навіть якщо це сталося в глибокому минулому
Вам також буде цікаво почитати:
Які є позитивні аспекти у споживанні гормональної контрацепції: ТОП-4 плюси