В Україні знову видають «Пакет малюка»: що туди входить та кому вистачить

До кінця тижня «Пакети малюка» мають з'явитися у всіх пологових будинках країни. Що зараз входить до українських бебі-бокси і чи вистачить їх на всіх новонароджених
Українським мамам знову вертають бебі-бокси. За інформацією Мінсоцполітики, договір на закупівлю «Пакетів малюка» вже укладено. Загалом постачальник зобов'язується до кінця року передати до пологових будинків 53 тис. комплектів державної допомоги породіллям. Перші «Пакети малюка» поїдуть за призначенням вже цього тижня. Ось тільки чи вистачить їх усім охочим? З урахуванням динаміки народжуваності кількість бебі-боксів розрахована всього на 2 місяці.
Бебі-бокс 2021: велика «лотерея»

«Пакет малюка» в Україні – це державна натуральна допомога, яку видають усім матерям (чи їхнім законним представникам) при народженні дитини. Принаймні так планувалося у 2018 році, коли закон про бебі-бокси тільки набув чинності. З того часу і по сьогоднішній день бокси більше схожі на лотерею: вони з'являються в пологових будинках, то пропадають на кілька місяців. Причина – не налагоджений механізм тендерних закупівель та махінації під час укладання договорів із постачальниками боксів.
Остання така перерва у постачаннях «Пакетів малюка» розпочалася навесні цього року. Через невчасний тендер у квітні бокси повністю зникли з усіх пологових будинків країни. А з 1 липня батькам офіційно надали вибір без вибору: між бебі-боксом (відсутнім за фактом) та грошовою компенсацією у розмірі 3 прожиткових мінімумів на дитину до 6 років (6039 грн).
Така компенсація не йде ні на яке порівняння з отриманням боксу на руки. Адже гроші зараховуються на спеціальну карту, і отоваритися за нею можна лише дитячим асортиментом, та ще й у певних магазинах. Крім того, у перерахунку на наповнення «Пакету малюка» грошова компенсація виходить набагато меншою. Мами підрахували: на те, щоб купити весь вміст боксу самостійно, потрібно не 6039, а майже 9 тис. грн.
"Пакет малюка" повернувся: що в коробці?

І ось нарешті уряд вирішив проблему із закупівлями бебі-боксів. Учора Мінсоцполітики заявило про те, що «Пакети малюка» вирушають до українських пологових будинків. Цього разу тендер уклали з українським виробником, тому все наповнення боксів (включаючи килимки, які раніше закуповували в Китаї) буде «made in Ukraine».
Комплектація коробки залишилася практично незмінною: в ній, як і раніше, є дитячий матрац, ковдра і плед. Також туди кладуть упаковку підгузків, набір пелюшок, кілька комплектів одягу для немовляти нейтральних кольорів, дитячу косметику (креми та мило) та базові речі для догляду за малюком (ножиці, гребінець, термометри для води та для тіла). У бебі-боксі є кілька брязкальців, що розвиває килимок та дитяча м'яка книжка, а ось від книг для батьків цього разу вирішили опинитися. Нагадаємо, що навесні до комплекту входила допомога доктора Комаровського «Від народження до року» та брошура МОЗ з Ковід-19.
Загальна вага бебі-боксу становить близько 15 кг. Разом із коробкою обов'язково йде список вмісту. У Мінсоцполітики кожній мамі радять перевірити «Пакет малюка» одразу після отримання. Якщо в ньому чогось не виявилося, пологовий будинок передасть інформацію на Міністерство, а ті зобов'яжуть постачальника доукомплектувати бебі-бокс.
Чи вистачить бебі-боксів до кінця року

Станом на сьогодні держава закупила у постачальника 53 тис. бебі-боксів на загальну суму близько 63 млн. грн. У Мінсоцполітики розраховують, що цієї кількості має вистачити всім породіллям країни до кінця цього року. Щоправда, за статистикою, в Україні щомісяця народжується 23-24 тис. дітей. А це означає, що "Пакети малюка" можуть закінчитися вже наприкінці листопада. Чиновники роблять ставку на те, що не всі батьки захочуть отримати бебі-бокси - деяким буде зручніше вибрати грошову компенсацію. Однак левова частка мам вважають, що натуральна допомога набагато вигідніша.
Очевидно, що багатьом грудневим діткам бебі-боксів може вистачити. У цьому випадку батьки знову мають безальтернативний вибір – держава «відкупиться» від породіль грошима. Щоб ця заміна була рівнозначною, Рахункова палата ще у травні запропонувала уряду збільшити компенсацію за "Пакет малюка" до 9 тис. грн. Можливо, влада прислухається до аудиторів і до кінця року підніме еквівалент бебі-боксу з 3 хоча б до 4 прожиткових мінімумів на дитину.
Вам також буде цікаво почитати: