Тисяча за вакцинацію: у Мінцифри розповіли, як нарахують гроші

Перші виплати за щеплення від ковіда дадуть українцям наприкінці цього року. Кому і як нарахують тисячу за вакцинацію, чи дадуть гроші готівкою і куди їх можна витратити?
Незважаючи на жорсткі обмеження для нещеплених громадян, вакцинація в Україні відбувається зі скрипом. Станом на сьогодні дві дози вакцини від коронавірусу отримало лише 11 млн. осіб. Це менше, ніж третина українців, тоді як для формування колективного імунітету потрібно, щоб прищепилося щонайменше 80% населення країни. Щоб стимулювати людей до вакцинації, в уряді вигадали систему бонусних виплат: кожному, хто отримав два щеплення, президент України пообіцяв заплатити 1 тис. грн. У народі ця виплата вже отримала назву «Вовина тисяча» і обросла цілою купою чуток. Ми спробували розібратися, кому покладено гроші, коли і як їх можна буде отримати і на що можна витрачати.
Хто зможе отримати «Вовину тисячу»

Про грошові бонуси за вакцинацію від коронавірусу президент України Володимир Зеленський вперше обмовився у середині листопада. Тоді ж прем'єр-міністр Денис Шмигаль сказав, що на виплати в бюджеті до кінця року закладено 3 млрд. грн., і отримати їх зможуть не всі, а лише ті, хто зробить два щеплення у період дії програми. Це викликало обурення у тих українців, які вже пройшли повний курс вакцинації . Тому умови отримання «Вовиної тисячі» оперативно змінили.
За інформацією на сьогоднішній день, «щеплювату» виплату зможуть отримати абсолютно всі українці, незалежно від дати вакцинації. Головна умова – це дві дози вакцини, внесені до електронної системи охорони здоров'я. Тобто, розраховувати на тисячу гривень зможуть і ті, хто щепився півроку тому, і ті, хто планує зробити щеплення від коронавірусу. Більше того, в уряді закликають не тягнути до моменту запуску програми, щоби не створювати черг у пунктах вакцинації.
Коли, куди і як нараховуватимуть гроші

Старт програми заплановано на день Святого Миколая, 19 грудня. До цієї дати в уряді мають розробити механізм нарахування грошей. Проте основні моменти відомі вже зараз: про них розповіли у Міністерстві цифрової трансформації у своєму коментарі для «Української правди».
Для отримання грошей українцям, які пройшли повний курс вакцинації, потрібно буде:
- створити спеціальну віртуальну картку. Для цього доведеться завантажити додаток «Дія» та пройти в ньому коротку верифікацію (процес підтвердження особи та справжності даних про щеплення);
- після цього потрібно буде дати запит на створення картки в один із банків-партнерів, затверджених урядом. За рахунок того, що картка віртуальна, жодних комісій за її створення та обслуговування з вас не візьмуть. Більше того, з «Вовиною тисячі» українцям не потрібно сплачувати жодних податків та зборів.
Куди можна витратити тисячу від Зеленського

Не лише карта, а й самі «щеплення» гроші будуть віртуальними. Отримати їх готівкою на руки або зняти в банкоматі не вдасться. За задумом уряду, виплату можна буде витратити лише онлайн і лише у тих сферах бізнесу, які найбільше постраждали від коронавірусу. Наприклад, купити за ці гроші залізничні або авіаквитки для поїздок усередині країни, абонемент у спортзал або басейн, квитки до музеїв, театрів або кінотеатрів. Також зараз розглядають можливість витратити ці гроші на книги , повідомила міністр економіки Юлія Свириденко у коментарі для «Інтерфакс-Україна».
Список компаній та бізнесів, з якими можна буде розрахуватися «щеплеючою» тисячею, зараз розробляється. Проте ідея вже викликає здивування та суперечки. Наприклад, не зовсім зрозуміло, куди зможуть витратити віртуальні гроші пенсіонери. Особливо ті з них, хто мешкає у селах України. Багато хто вже давно не виїжджає за межі свого населеного пункту, не кажучи вже про походи в кіно та спортзал. А купити на тисячу гривень книги (за умови, що пенсія 2,5-3 тис. грн.) у багатьох просто не підніметься рука. Втім, прем’єр-міністр України Денис Шмигаль каже, що це питання ще обговорюється. І на момент запуску програми пенсіонерам запропонують адекватніші можливості для розрахунку віртуальними грошима.
Вам також буде цікаво почитати:
Комаровський розповів про ризики
Терміново до лікаря: 7 найнебезпечніших симптомів після щеплення від COVID-19