100 тис. грн. для безробітних: в Україні почали видавати безпроцентні кредити

З 1 січня безробітні українці можуть одержати до 100 тис. грн. безвідсоткового кредиту від держави. Але гроші можна витратити лише на відкриття власного бізнесу
«Рука допомоги» для безробітних
Кредити видаватимуть українцям у рамках програми «Рука допомоги». Це не новий проект: його реалізують із 2017 року у кількох регіонах країни. Наприклад, на Харківщині за цей час гроші отримали 79 безробітних. У Мінсоцполітики кажуть, що всі вони відкрили свою справу та продовжують успішно працювати до сьогодні.
Спочатку програму було націлено на переселенців з окупованих областей України, але зараз її вирішили поширити на всіх жителів нашої країни. Офіційна версія – держава хоче таким чином допомогти «довготривалим безробітним вийти зі стану бідності». Неофіційна – за рахунок безвідсоткових кредитів влада планує вивести з тіні підприємців, які сьогодні працюють нелегально і не сплачують податки.
Як подати заявку на отримання грошей?

Щоб оформити заявку на отримання кредиту від держави, людина має бути не працевлаштована. Перебувати на обліку як безробітний у своїй необов'язково. Заявка подається до центру зайнятості за місцем реєстрації. До неї потрібно додати довідку про відсутність судимості та бізнес план своєї майбутньої справи.
Якщо з бізнес-планом виникнуть проблеми, його допоможуть скласти у центрі зайнятості. Платити за це не потрібно: співробітники центрів надаватимуть безоплатні консультації. А ті, хто захоче більше заглибитись у процес та розібратися у тонкощах ведення бізнесу, можуть пройти безкоштовне навчання на курсі «Основи підприємницької діяльності».
На що можна витратити кредитні гроші?

За умовами програми кожен безробітний зможе отримати від держави суму у розмірі до 15 мінімальних зарплат. На сьогоднішній день це 97 500 грн (6500 * 15). На досвід Харківської області, в середньому безробітним видавали по 60-70 тис. грн кредиту. При цьому не розраховуйте, що гроші вам дадуть налом: вони надійдуть на безготівковий банківський рахунок. І витратити їх звідти можна буде лише на покупку необхідного для відкриття власного бізнесу обладнання та матеріалів.
За яких умов потрібно віддати кредит?

Головна фішка програми – це умови, за яких потрібно буде віддавати кредитні гроші. Позика дається на три роки, при цьому до неї не застосовується ні процентна ставка, ні індексація (перерахунок з урахуванням інфляції). Простіше кажучи, скільки взяв – стільки ж і віддав. При цьому у суму повернення кредиту зараховуватимуть сплату обов'язкових податків та зборів.
Наприклад, кожна людина, яка зареєстрована як фізособа-підприємець, щомісяця має сплачувати державі єдиний соціальний внесок. Нині мінімальний розмір ЄВС становить 1430 грн. Виходить, що за три роки (термін видачі кредиту) ФОП зобов'язаний сплатити понад 50 тис. грн. тільки як єдиний соцвнесок. Платити їх потрібно у будь-якому разі, але за програмою вони зараховуватимуться на погашення кредиту.
Якщо бізнес піде, і протягом трьох років підприємець зможе дати роботу ще двом працівникам (офіційно їх працевлаштувати на своїй фірмі), тоді кредит можна взагалі не повертати. Щоправда, тут є нюанс – співробітники мають прийти на підприємство у напрямку від центру зайнятості. У такий спосіб держава не просто стимулює створення нових робочих місць, а й зможе покращити свої показники боротьби з безробіттям.
Вам також буде цікаво почитати:
Який бізнес відкрити жінці: 4 прості та перспективні бізнес-ідеї