Про фінанси дітям: як правильно говорити про гроші?

Лісова Тамара
Про фінанси дітям: як правильно говорити про гроші?
Как научить ребенка обращаться с деньгами
istockphoto.com

Як говорити з дитиною про гроші? Коли знайомити його із азами фінансової грамотності? Які хитрощі навчать дітей ощадливості? Як пояснити, що таке планування видатків?

Читайте такожТОП-3 психологических трюка, чтобы начать откладывать деньги на мечту
Фінансова грамотність – це частина навчання. Чим більше він знатиме про гроші, тим легше ними керуватиме. Починайте процес з 6-ти років, коли дитина може вчиняти елементарні математичні дії.

Нам допоможе гра

Перше знайомство з фінансами варто розпочинати через гру. Так ви можете пояснити базові речі. Наприклад, що гроші люблять рахунок та витрати треба планувати. Є чудова гра. Попросіть дитину намалювати на аркуші паперу яблуко. Тепер, з іншого боку листа – грушу. Коли дитина закінчить, скажіть, нехай виріже вам і грушу, і яблуко . Дитина буде збентежена. Звісно, це неможливо. Адже лист один, і якщо ми хотіли вирізати обидва фрукти, про це треба було заздалегідь подумати. Також із грошима.

Походи до магазину

Діти часто супроводжують нас у походах у магазин. Використовуйте для фінансового виховання. Корисно разом написати список покупок, щоб не здійснювати незаплановані та непотрібні витрати. У магазині коментуйте свої дії: дивимося на ціну товару, вибираємо те, що входить до нашого бюджету. До речі, тут фінансові коучи радять розплачуватись за товар не карткою, а готівкою. Щоб дитина бачила – гроші закінчуються, і їх треба заробляти знову.

Кишенькові витрати

Расскажите, как можно откладывать на покупку своей мечты / istockphoto.com
З 6-8 років давайте дитині кишенькові гроші – фіксована сума і невелика. Це не бонус за хорошу поведінку чи оцінки. Поясніть, що кишенькові гроші можуть бути використані для придбання мрії. Якщо відкладати, планувати свої витрати, то досягнеш мети. Запропонуйте дитині вести щоденник витрат.

Банківська картка

Для контролю кишенькових грошей можете оформити спеціальну дитячу банківську картку та туди переказувати суму. Усі транзакції ви бачитимете і знатимете, куди йдуть гроші. Користуватися карткою – гарна навичка, тому що безготівковий розрахунок зараз можливий практично скрізь. Навчіть дитину поводитися з карткою – як знімати, як вводити пін-код, прикриваючи клавіатуру рукою, що вводити у банкоматі тощо.

Особистий приклад

Розповідайте про свою роботу. Чим ви займаєтеся, що входить у ваші обов'язки за що ви отримуєте заробітну плату.

Траты могут быть обдуманными и запланированными / istockphoto.com

Показуйте дитині, як ви сплачуєте за комунальні послуги, коментуйте, навіщо ви робите це.

Намагайтеся не свариться щодо фінансів на очах у дітей. Але якщо у сім'ї фінансові труднощі, не огорожуйте дитину – поясніть, що відбувається.

Найчастіше нагадуйте про планування та бюджет. До речі, згадайте, що ви відповідаєте малюкові на прохання купити нову іграшку. Грошей немає? Намагайтеся уникати саме такого формулювання. Краще поясніть, що цього місяця у сімейному бюджеті не заплановано дану покупку. Якщо дитина хоче, вона може отримати її наступного місяця, або заробити, або відкласти на неї зі своїх кишенькових грошей.

Читайте також:

Як дитині заробити гроші і за що їй не варто платити

Грицева шкільна наука (аудіоказка)


Матеріали на тему

Аудіоказки

x
Для зручності користування сайтом використовуються куки. Докладніше...
This website uses Cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more... Ознайомлений(а) / OK