Як налагодити сон новонародженого: 5 порад сомнолога

Нестабільний сон немовля завдає мамі багато проблем. Проте його можна налагодити вже 4 місяці. Як це зробити правильно, розповідає сомнолог
З появою малюка до хати приходять неспокійні ночі. Дитина, яка 9 місяців жила за власними біоритмами, зовсім не готова до такого поняття, як режим і безперервний сон. Хоча й кажуть, що в перші місяці немовлят спатиме по 18 годин на добу, на практиці це може виглядати, як сон «відрізками» по 30-40 хвилин. Такий графік вибиває з колії не лише маму, а й усіх домочадців. Вже за кілька тижнів проблема сну виходить у сім'ї на перший план. Чи можна зробити так, щоб дитина з народження спала спокійно? Про це на своєму каналі в Telegram розповідає дитячий невролог та сомнолог Ганна Островерхова
Сон дитини від 0 до 2 місяців

Це щасливий час, коли дитині за великим рахунком нічого не потрібно, крім їжі та відчуття мами поряд. У цей період для спокійного сну дуже важливий тактильний контакт. Не слухайте бабусь, розумних подруг і блогерів в інтернеті: чим довше і більше ви триматимете малюка біля себе, тим якіснішим буде його сон.
Сформувати звичку засипати на руках вам не вдасться. У перші тижні життя дитина ще не відстежує причинно-наслідкові зв'язки, не аналізує ваших дій і не вміє маніпулювати. Тому без побоювання захитуємо, носимо на руках, даємо груди на вимогу і укладаємось поруч.
Також для спокійного сну дитини в цей час дуже важливими є сприятливі умови в будинку. І це зовсім не «вакуумна» тиша. Головне – це освітлення (не забуваємо під час сну затемнювати приміщення), помірна температура (24-27 градусів влітку та 18-24 взимку) та достатня вологість повітря (50-55%). Якщо в будинку занадто спекотно і сухо, це викликає роздратування на ніжну слизову оболонку дитини. Тому малюк може прокидатися просто через дискомфорт.
Сон дитини від 3 до 4 місяців

На третьому місяці життя у дитини з'являється так звана "соціальна усмішка": вона відгукується на голос мами, реагує на наближення її обличчя. Це означає, що малюк вже може аналізувати ситуацію і навіть робити за нею певні висновки. Саме в цей час потрібно створити всі умови для того, щоб сформувати у дитини звичку правильного здорового сну.
Правило 1. Місце для сну має бути одне
До віку 10-12 тижнів у дитини в будинку має бути своє ліжечко. Укладайте його спати саме там. Намагайтеся не використовувати ліжко як альтернативу манежу, як місце для ігор чи неспання. Маля має чітко сформувати асоціацію: ліжко – це місце для сну.
Правило 2. Створюйте для сну відповідні умови
Затемнення, температура та вологість – три кити комфортного засинання у будь-якому віці. А із третього місяця життя до них можна додати ще й білий шум. Він здатний поглинати сторонні звуки та добре заспокоює малюка.
Правило 3. Стежте за ознаками втоми

Орієнтовний час неспання у цьому віці – 45-60 хвилин. Але у кожної дитини вона буде індивідуальною. Щоб не упустити момент, уважно спостерігайте за малюком. Втому немовляти можна визначити за цілою низкою ознак . Основні з них: дитина позіхає, треті очі, теребит себе за волосся і вушка, усувається від гри та інших активностей. Як тільки ви помітили таку поведінку, укладайте її спати, не доводячи до перевтоми
Правило 4. Вводіть ритуали засипання
Усім діткам потрібна стабільність та передбачуваність. Тому ритуали засинання, до яких ви привчите немовля, «працюватимуть» і в старшому віці. Як тільки бачите перші ознаки втоми, змініть вид діяльності. Відкладіть іграшки та візьміть книгу. Тут дуже важливим є чіткий початок і послідовність дій. Наприклад: 10 хвилин читання, міняємо підгузник, надягаємо піжамку і співаємо колискову.
Правило 5. Привчайте засипати самостійно
Так-так, це потрібно робити вже з трьох місяців. Проте не варто кидати дитину в ліжечку, брати беруші та вирушати на кухню. Починати треба обережно. Після всіх ритуалів похитайте дитину і покладіть у ліжечко, поки він ще не спить. Залиштеться поряд з ним і тримайте зоровий контакт доти, доки малюк не зануриться в сон. Якщо він люто пручається, плаче і вередує, відкладіть цю техніку засинання. Приблизно за тиждень можна спробувати знову.
Вам також буде цікаво почитати:
Сон дитини: в окремій кімнаті чи з батьками?
Безпечний сон дитини: як правильно облаштувати спальне місце немовляти