Пастки в мережі: ТОП-10 правил безпечної поведінки в інтернеті для дітей

Яким має бути надійний пароль? Чому не варто зберігати логін у браузері? Як безпечно завантажувати програми та здійснювати онлайн-покупки? Як уникнути секстингу та як діяти, якщо його не вдалося уникнути.
Ви коли-небудь помічали таку особливість: ще вчора обговорювали на форумі або в приваті котиків/собачок, а вже сьогодні на веб-ресурсі з'являється інформація про різні види корму для пушистиків? Чи спілкувалися в мережі про нові девайси, а потім побачили численну рекламу з пропозиціями придбати смартфон чи ноутбук?
Що це означає? Те, що інтернет - більше, ніж просто спілкування з друзями, соціальні мережі, ігри чи онлайн-покупки. Це відкрита система інформації. І якщо здається, що вам нічого приховувати або ваша інформація нікому не потрібна, ви помиляєтесь. Будь-якими даними в мережі можуть скористатися зловмисники. Щоб убезпечити себе від пасток веб-павутини, радимо дотримуватись простих правил цифрової грамотності. Цей чек-лист є своєрідним кодексом, виконання пунктів якого може значно полегшити життя.
ТОП-10 правил безпечної поведінки в інтернеті
- Створіть надійний пароль для свого облікового запису. Він повинен містити цифри, великі та маленькі літери, а також інші символи на кшталт «#», «_». Так що надійний пароль - "1dUnaUr0k_382".
- Скористайтеся принципом спілкування в Інтернеті "Тест білборда". Його суть проста — перш ніж публікувати будь-яку особисту інформацію в мережі, дайте відповідь на просте запитання: «Готовий я побачити цю інформацію/фото на білборді, на стінах або біля входу в мою школу?». Так ви зрозумієте, чи варто ділитися особистими даними/фото у мережі.
- Ніколи не зберігайте у браузері логін та пароль. Досить часто браузери пропонують користувачам полегшити життя, зберігши логін і пароль, адже не доведеться запам'ятовувати або записувати ці дані в блокнот. Не ведіть на це. Краще не полінуйтеся та запишіть паролі з усіх профілів. Так безпечніше.Не разрешайте сайту запоминать ваш пароль / istockphoto.com
- Відразу видаляйте підозрілі листи від незнайомців. Їх легко розпізнати за лексикою. Як правило, у назвах листів-спамів або листів від шахраїв використовуються експресивні слова, слова із закликами до дій тощо.
- Навчіться розпізнавати фішинг-копії сайтів. Потрапивши до клонованих сайтів, розсіяний користувач може надіслати шахраям свої дані. Звертайте увагу на точність написання адреси сайту. Все інше (розмір шрифтів, коментарі, логотип, дизайн та фірмові кольори) зловмисники можуть підробити.
- Помнете алгоритм дій, який може врятувати від секстингу. Якщо ви зіткнулися з проявами секстингу: повідомите про це батькам, педагогам чи психологу; нікому не надсилайте інтимні фотографії; зверніться до чат-боту Stop Sexting; зателефонуйте за номером Національної дитячої гарячої лінії - 116111.
- На ПК потрібно встановлювати трохи більше однієї антивірусної програми. Запитайте у фахівців, яку «охорону комп'ютера» краще вибрати.
- Будьте обережні з онлайн-покупками. Усі платежі повинні узгоджуватися з батьками та проводитися лише під їх спостереженням.
- Дотримуйтесь етикету. Не ображайте інших, не будьте нав'язливими і не дозволяйте своїм негативним емоціям виходити з-під контролю.
- Завантажуйте програми з офіційних веб-сайтів розробників. Не використовуйте підозрілі сайти чи файлообмінники. Так ви зменшите ризик завантаження на ПК вірусу замість програми.

Убезпечити себе в інтернеті не так і складно. Потрібно серйозно поставитися до проблеми кібербезпеки і дотримуватися простих правил.
Більше лайфхаків ви дізнаєтесь, виконавши завдання безкоштовного Всеукраїнського конкурсу «Безпечний Інтернет 2.0» від освітнього проекту «На Урок» . В інтерактиві можуть взяти участь учні 1-11 класів. Конкурс триватиме до 6 травня, тому не зволікайте та реєструйтесь прямо зараз. Поліпшуйте свою цифрову грамотність.
Вам також буде цікаво почитати:
В Україні пройде всеукраїнська інтернет-олімпіада
В Україні пройшов всеукраїнський конкурс дітей-читачів