Яйцеклітина сама вибирає сперматозоїд для запліднення, а не навпаки: вчені
Нас у школі вчили, що механізми запліднення є досить простими. Найшвидший сперматозоїд запліднює яйцеклітину. Нові дослідження кажуть, що яйцеклітина – не пасивна "дама", а активний учасник перегонів.
Вибаглива дама
Вчені з Pacific Northwest Research Institute (США) шляхом досліджень дізналися, що яйцеклітина схвалює або бракує сперматозоїди. Відбувається це все на клітинному рівні, тому процес запліднення набагато складніший, ніж ми думали.Раніше вважалося, що запліднення відбувається за законом Менделя. Відповідно до нього, розмноження відбувається випадковим чином. Коли кожен батько несе по дві копії своїх генів, гени розподіляються за гаметами і кожна гамета отримує лише одну копію гена.
Вчені провели два експерименти, які вказали на нову теорію. В одному експерименті миші самки несли ген раку яєчників, самці були здоровими. Запліднення відповідало закону Менделя. У другому експерименті самці були носіями мутантного гена, а самки ні. Отут закон Менделя не підтвердився. Згідно з ним, 75% потомства мали отримати мутацію, але сталося це тільки у 27%, тому що яйцеклітина "відбирала" здорові сперматозоїди.
Як відбувається вибір?
Вчені вважають, що одну із провідних ролей грає молекула фолієвої кислоти . Їх метаболізм відрізняється в яйцеклітині та сперматозоїді. Вони можуть притягуватись. Також є ще одна версія тяжіння, згідно з якою, поки сперматозоїди знаходяться в тілі жінки, яйцеклітина виробляє розподіл своїх клітин таким чином, щоб її гени ідеально підійшли сперматозоїду.
А що інші сперматозоїди?
Невже інші не відіграють жодної ролі в заплідненні і переможець лише один? Інші сперматозоїди розкручують яйцеклітину і допомагають розчинити її оболонку. Але "всмоктує" вона лише одного "обрання".
Вам також буде цікаво дізнатися найсприятливіші дні для зачаття дівчинки у 2019 році.