Коли переводимо годинник на зимовий час у 2021 році та як адаптуватися

В Україні перехід на зимовий час відбудеться наприкінці жовтня. Який день і годину потрібно буде відмотати час тому і як допомогти організму перебудуватися на новий лад
Традиційно вся Україна переводить годинник двічі на рік: у квітні ми переходимо на літній час, а у жовтні міняємо свій розпорядок на зимовий. Так само традиційно щороку депутати порушують питання про відміну цієї практики. У 2021 році перехід на зимовий час все ж таки відбудеться, однак, можливо, він буде останнім на нашій пам'яті. У Раді кажуть, що зимовий час природніший для українців, ніж літній. До того ж, це найзручніший час для міжнародних ділових відносин.
Коли переводять годинник на зимовий час у 2021 році

Чіткої дати для переходу на зимовий час немає. За законом, стрілки годинника мають зрушити на годину тому в останню неділю жовтня. У 2021 році це буде останній день місяця: 31 жовтня якраз припадає на неділю. Переведення годинника відбудеться рівно о 4-й ранку – цей час у всіх куточках країни «перетвориться» о 3 годині ночі. Тож українці у свій вихідний отримають одну додаткову годину для сну.
В результаті переведення годинника світловий день у країні починатиметься раніше, однак і темнітиме тепер буде раніше: ласкаво просимо, довгі зимові вечори. До речі, через це економічна доцільність переходу на зимовий час в Україні давно є питанням. Якщо у Радянському союзі вважали, що це економить електроенергію , то в нинішні роки (з огляду на те, що робочий день у багатьох починається не о 7, а в 9-10 ранку) електрики на зимовому часі витрачається набагато більше.
Чому переводять годинник на зимовий час

Чому і навіщо в такому разі ми переводимо стрілки назад? Насамперед це важливо для жителів західних регіонів країни. Справа в тому, що Україна хоч і живе за єдиним графіком, але знаходиться у двох часових поясах. Різниця між сходом і заходом сонця на заході та сході країни становить більше години. Наприклад, у Краматорську взимку сонце сходить о 7-й ранку, а в Ужгороді – о 8-й. Якщо залишити країну на літньому часі, то закарпатцям доведеться розпочинати робочий день у повній темряві.
До того ж, зимовий час на годину ближчий до того часу, за яким живе вся Європа. Це Грінвіч +2 (тоді як літній час – це Грінвіч +3). Тобто, для міжнародних переговорів, конференцій та зустрічей онлайн, а також для логістики та транспортних перевезень зручніше, коли країна перебуває на зимовому часі.
Останній аргумент на користь переведення годинника – зимовий час більш природний для українців і більше відповідає нашим біоритмам, ніж літній (принаймні так стверджує голова Верховної Ради Руслан Стефанчук). Однак тут можна посперечатися, адже організм у стрес вганяє не так «новий час», як сам процес переведення годинників туди й назад.
Як перебудувати організм на зимовий час

Медики кажуть, що перехід на зимовий час приносить українцям менше стресу, аніж перехід на літній час. Адже цього дня ми маємо законне право поспати на годину довше. Тим не менш, цей процес все одно впливає на біоритми людини, тому протягом наступного тижня після переведення годинників люди скаржаться на проблеми зі сном , низьку концентрацію уваги, дратівливість та погане самопочуття. Щоб цього уникнути, варто підготуватись до переходу на зимовий час заздалегідь.
- Почніть перебудову організму за кілька днів до переведення годинника. Для цього спробуйте лягати спати на 20 хвилин пізніше, ніж зазвичай. А ось після переведення годинника, навпаки, починайте підготовку до сну раніше, ніж звикли.
- За кілька днів до та на тиждень після переведення годинника відмовтеся від кави вранці та міцного чаю вечорами. Підбадьорливі напої в умовах зміни біоритму, навпаки, можуть посилювати відчуття розбитості та втоми.
- Щоб легше заснути, за годину-півтори до сну відмовтеся від використання гаджетів. Справа в тому, що вони випромінюють синє світло, яке збуджує діяльність нервової системи. У результаті нам складніше заснути. Оптимальною буде прогулянка на свіжому повітрі (за цей час можна провітрити квартиру) та тепла ванна перед тим, як вирушити до ліжка.
- Дайте організму час на адаптацію: постарайтеся заздалегідь розвантажити тиждень після перекладу годин від важливих проектів і серйозних рішень, які вимагають концентрації.
Вам також буде цікаво почитати:
Як підняти імунітет дитини восени – 5 порад доктора Комаровського
10 спецій, які допоможуть не мерзнути і не хворіти восени: секрети вашої кухні