На зміну COVID-19 приходить "Ніпах" - в Індії спалах нового вірусу

У світі виникла нова небезпечна інфекція. Вчені кажуть, що вона в кілька разів смертоносніша за всі штами коронавірусу: від вірусу Nipah помирає 40-70% хворих
Спалах нового вірусу зафіксували в Індії. Там від хвороби помер 12-річний хлопчик, а симптоми виявили вже 11 людей. Ще 50 людей, які контактували з дитиною, зараз перебувають у ізоляції. Вірус Ніпах (Nipah або NiV) відноситься до категорії збудників особливо небезпечних інфекцій, що спричиняють запалення мозку. Ліки від нього на сьогодні немає. Експерти ВООЗ побоюються, що цей вірус може стати причиною нової, куди більш небезпечної пандемії та «переплюне» коронавірус за масштабами та смертністю.
Вірус Nipah: звідки береться і як передається

Строго кажучи, назвати Nipah новим вірусом не можна. Він був відомий ще з 1998 року, після першого спалаху хвороби серед фермерів у Малайзії. У «нульових» вчені фіксували ще кілька осередків хвороби – все у Південній Азії, у фермерських господарствах, які займаються розведенням свиней. Пізніше виявилося, що рознощиками вірусу можуть бути не тільки свині, а й інші домашні тварини (коні, корови, вівці та навіть кішки із собаками).
Вчені встановили, що джерелом хвороби є летючі миші з сімейства криланів – леткі собаки та летючі лисиці. Вони заражають своєю слиною та екскрементами плоди дерев (наприклад, фінікової пальми), якими харчуються свині. Від свиней зараза переходить на інших тварин, а також легко передається людині (в основному повітряно-краплинним шляхом).
Наступний спалах вірусу Ніпах був зафіксований у 2018 році в Індії: тоді від хвороби померло близько 10 людей. Тоді ж вчені дійшли невтішного висновку – новий вірус може спокійно передаватися від людини до людини. Для зараження тепер не потрібні навіть свині, достатньо з'їсти забруднений хворими криланами плід (той самий фінік, авокадо або банан). Далі хвороба ланцюжком передається всім, хто контактує з інфікованою людиною.
Новий спалах вірусу Ніпах та побоювання ВООЗ

У січні експерти ВООЗ попередили, що світ стоїть на порозі епохи вірусних пандемій. Швидкість, з якою мутує ковід , Підштовхнула вчених до висновку, що здатність до мутацій стане головною особливістю всіх вірусів. Не минуло й року, як вірус Ніпах підтвердив ці прогнози. Усього за кілька днів від появи першого випадку хвороби симптоми виявили у 11 людей.
Заражену вірусом Nipah дитину забрали до лікарні 2 вересня. Через 3 дні дитина померла, а вже на 5 день ознаки захворювання виявили у більшості його родичів. Також хворобу підозрюють у медпрацівників, які лікували дитину: наразі їх закрили на карантин. Очевидно, що з моменту появи в 1998 році новий вірус став «енергійнішим», і тепер набагато швидше передається повітрям.
«Вірус Nipah – ще одне інфекційне захворювання, яке розвивається та викликає велику тривогу. Nipah може спалахнути будь-якої миті. Наступна пандемія може бути стійкою до ліків», – так відреагував на новий спалах хвороби виконавчий директор «Acess to Medicine Foundation» Джаясрі Айєр.
Чим небезпечний вірус Nipah: симптоми хвороби

Головна небезпека нового вірусу – це надзвичайна летальність. За оцінками експертів ВООЗ, вона може сягати 40-75%. Справа в тому, що Nipah здатний викликати у людини енцефаліт. Це запалення мозку з важким ураженням нервової системи. Причому хвороба розвивається дуже швидко: вже через два-три дні після появи перших симптомів людина може впасти в кому.
Основні симптоми хвороби легко сплутати з ковидом чи іншими вірусними інфекціями. Це:
- різке підвищення температури (до 38-39 градусів),
- сонливість,
- головний біль,
- проблеми з диханням (задишка, біль у грудній клітці),
- дезорієнтація.
Інкубаційний період триває від 4 до 45 днів. І весь цей час людина може бути заразною для оточуючих. При цьому ніпах, як і коронавірус, може протікати взагалі безсимптомно.
Ефективних ліків і тим більше вакцини від цього вірусу на сьогоднішній день немає. Лікарі призначають симптоматичне лікування, проте у разі тяжкого перебігу хвороби (з енцефалітом) воно виявляється малоефективним. Якщо вірус Nipah пошириться світом так само точно, як і ковід, рятуватися від нього доведеться знову шляхом спроб і помилок.
Вам також буде цікаво почитати:
Втрата слуху та згустки крові: у МОЗ назвали основні симптоми штаму "Дельта"
Як захистити дітей від штаму "Дельта": радить доктор Комаровський