Гепатит та лептоспіроз: ТОП-10 головних небезпек фонтанів

В Україні панує спека. У містах діти, підлітки та навіть дорослі люблять охолоджуватися у фонтанах. Але це може закінчитися трагедією
Так, ми писали, що у Дніпрі загинув 4-річний хлопчик, який грав у фонтані. Він послизнувся, впав на деталь фонтану, у результаті пошкодив внутрішні органи. Лікарі рятували його добу, але дива не сталося. Хлопчик помер, а мамі загрожує термін до 5 років позбавлення волі за неналежне виконання своїх батьківських обов'язків.
Експерт з дитячої безпеки Олена Лізвінська розповіла, які ще небезпеки чатують на фонтанах, крім ризику впасти і травмуватися. І описала кілька випадків зі своєї практики.
Випадок перший
Дитина з батьками була в одному з київських ТРЦ. Грав бризками від фонтану та тягнув руки до води. Коли мама пішла за покупками, тато зняв із сина сандалики, одяг та відпустив 5-річну дитину «побігати» у фонтані. Як розповідав потім мамі – дитині стало нудно, і він вирішив таким чином її розважити. Бігаючи, хлопчик послизнувся і вдарився об елементи конструкції фонтану підборіддям... Внаслідок падіння – вибито 5 зубів, 1 зламано під корінь, прокушено язик у двох місцях. Хірургія, шви, реабілітація.

Випадок другий
Мати з подругою зустрілися у центрі Києва. Пішли гуляти Хрещатиком разом зі своїми доньками. Однією дівчинці було 7 років, другій 10 років. Поки мами спілкувалися, дівчатка вмовили їх, і мами дозволили «помочити ноги у фонтанах». Зрештою, вони почали грати в наздоганяння.
Старша дівчинка послизнулася, підштовхнула молодшу і обидві впали. Внаслідок падіння у старшої дівчинки – закрита черепно-мозкова травма. У молодшої – перелом ключиці зі зміщенням та компресійний перелом хребта.
Головний небезпеки фонтанів
Важливо розуміти, що будь-які водойми та фонтани, спеціальним чином не обладнані, спочатку травмонебезпечні.
Причина полягає у багатьох факторах.
Конструкції та матеріали
Спочатку фонтани виготовлені з твердих матеріалів, з великою кількістю щаблів, переходів, а також декоративних елементів у конструкції.
Штучні водоймища мають не пологі схили, що у разі потреби ускладнює час допомоги та доступність до постраждалих.
Обладнання
Кожен фонтан оснащений насосами, соплами, різними трубами та перехідниками, а також металевими елементами результат падіння на які загрожує:
⚠черепно-мозковими травмами різного ступеня тяжкості,
⚠травмами внутрішніх органів,
⚠переломами верхніх та нижніх кінцівок,
⚠пошкодженнями в області особи,
⚠травмами м'яких тканин.
Висока вологість
Вода робить всі поверхні штучних водойм та фонтанів надзвичайно слизькими, що серйозно підвищує ризики послизнутися.

Електротравма
Насоси, прилади підсвічування, труби насосів та вся електропроводка – скрізь задіяна електрика. Це ризик отримання удару струмом, особливо в умовах підвищеної вологості та безпосередньо у воді.
Брудна вода
Фонтан або будь-яке відкрите водоймище – це не басейн. І вода у фонтані, як і в будь-якому прісному водоймищі, не проходить жодне додаткове очищення або дезінфекцію взагалі. У них зібрано весь пил, бруд, сміття та дощову воду з навколишнього повітря, ділянок та стічних вод.
У період високих температур вода нагрівається набагато швидше і служить сприятливим середовищем для інтенсивного розмноження мікробів. Цьому також сприяє відсутність обміну та відновлення води.
У будь-якій відкритій прісній водоймі та фонтані не тільки не можна купатися, але й не слід мити руки та фрукти – таке іноді зустрічається.
Крім того, у фонтанах купаються міські голуби, горобці та ворони, безпритульні тварини та люди без певного місця проживання.
У воді себе комфортно відчувають мікроби, що сприяють аскоридозу, лямбліозу та лептоспірозу. Холера, гепатит А та сальмонельоз часто виявляють саме у воді фонтанів та прісних водойм.