Парові інгаляції небезпечні для дітей: доктор Комаровський

Навіщо потрібні інгаляції парою? Чим небезпечні для дітей парові інгаляції у домашніх умовах? Чим їх можна замінити? Відповідає лікар Комаровський
Якими бувають парові інгаляції?

У всьому цивілізованому світі парові інгаляції у домашніх умовах проводять за допомогою спеціального приладу, який так і називається – паровий інгалятор. Його ще називають тепловологі, тому що він забезпечує вплив на слизову за допомогою двох факторів, тепла та вологи. Усередині такого інгалятора знаходиться пристрій, який нагріває воду або розчин ефірних олій до певної температури. У ході цього утворюється пара, якою і дихає хворий.
У нашій країні з бабусиних часів у ходу інший спосіб. За перших ознак хвороби потрібно зварити картоплю, накритися ковдрою прямо над каструлею і в такому імпровізованому «будиночку» вдихати пару. За словами Євгена Комаровського, це «цілком садистська методика», яка не тільки не допоможе від хвороби, але може ще й сильно нашкодити хворому (особливо якщо це дитина).
У чому ефект парової інгаляції?
У парових інгаляцій у принципі немає ніякого лікувального ефекту, зазначає Євген Комаровський. На відміну від небулайзера (який розпорошує ліки на мікрочастинки, і вони під тиском «залітають» глибоко в дихальні шляхи), паровий інгалятор просто продукує пару. А він не може проникнути далі, ніж у носоглотку. Тому дія парових інгаляцій – суто фізіотерапевтична. Вони зволожують слизову оболонку носа і горла, стимулюють кровообіг, розріджують сухе і затверділе слиз і допомагають кращому відходженню мокротиння.
Чим небезпечні інгаляції відкритою парою?

Головний плюс парових інгаляторів – це конкретна температура, з якою виходить пара із пристрою. Вона становить від 55 до 65 градусів. За такої температури обпалити носоглотку неможливо, чого не скажеш про інгаляції «над картоплею». Коли дитина вдихає таку пару, ви не можете регулювати її температуру, каже Євген Комаровський. Якщо він ближче, ніж треба, нахилиться до каструльки, отримає елементарні опіки дихальних шляхів.
Лікар зазначає, що бачив у лікарнях чимало дітей із подібним діагнозом: це болісно, і потребує тривалого та кропіткого лікування. Крім того, у процесі таких інгаляцій дитина може випадково перевернути на себе каструлю з окропом. І отримати до опіків слизової ще й опіки на тілі.
Для маленьких дітей такі інгаляції небезпечні ще й з іншої причини. При вдиханні гарячої пари кірки слизу, що у носоглотці, набухають дуже швидко. «Таке набухання часто призводить до того, що слиз просто перекриває дихальні шляхи. У дитини не вистачає сил це відкашлювати, і вона починає у прямому розумінні слова задихатися», – попереджає педіатр.
Чим замінити інгаляції над картоплею?

Повторити ефект парового інгалятора можна простим та безпечним для дитини способом. Щільно закрийте двері у ванну, наберіть ванну з теплою водою, накидайте в неї іграшок і посадіть туди ваше чадо на 15-20 хвилин. «Якщо дитина посидить у ванній та подихає повітрям із практично 100% вологістю, ефект буде такий самий, як від інгаляції, але ризику опіку дихальних шляхів не буде взагалі», – наголошує Євген Комаровський.
Вам також буде цікаво почитати:
Комаровський назвав єдиний вітамін, який треба давати дитині
Не робіть так: Комаровський назвав найнебезпечнішу помилку при вивиху