Токсична еритема новонароджених: чи небезпечно це – відповідь лікаря

Токсична еритема новонароджених: чи небезпечно це – відповідь лікаря
Причина появления эритемы у новорожденных точно не установлена
открытые источники

Висипання на голові і тілі у немовляти часто з'являється в перші дні життя. Чи потрібно її лікувати, і чи може бути небезпечною еритема новонароджених? Відповідає дитячий дерматолог

З моменту появи малюка на світ у мамине життя, крім радості та щастя, входять тисяча та один привід для тривог та занепокоєння. Найперший їх таких приводів – це червона висипка на тілі немовляти, яка часто проявляється у перші три доби після народження. Виглядає це досить жахливо: на тілі дитини в різних місцях утворюються плями і горбки розміром від 1 мм до 2 см. Назва цієї боязні ще більше лякає: токсична еритема новонароджених. Чи небезпечна вона для немовляти, і що робити, якщо у вашої дитини з'явилася еритема, розповіла лікар-дерматолог. KinderKlinik Наталія Попова.

Що таке токсична еритема новонароджених

Сыпь при эритеме у младенца может быть довольно сильной / открытые источники

Токсична еритема – досить поширене захворювання. За статистикою, вона у 45-50% всіх новонароджених дітей. Найчастіше висипання починаються в перші 72 години після народження, рідше – одразу після пологів або на 10-14 день життя дитини. Висипка може бути одиничною, у вигляді кількох «прищиків» по тілу немовляти, а може вразити досить великі ділянки шкіри. Зазвичай вона розташовується на обличчі та на тулубі, але також може зустрічатися на руках і ногах (за винятком долонь і стоп).

Вигляд у висипки моторошний: це червоні плями, в середині яких знаходиться горбок (вузлик висипу). Плями можуть бути розташовані окремо один від одного або зливатися в одне велике запалення на шкірі. Це викликає паніку навіть у найстійкіших та начитаних батьків – часто еритему плутають з дерматитом , кропив'янкою і навіть краснухою.

Насправді, токсична еритема новонароджених – це доброякісний інфекційний процес, каже Наталія Попова. Він виникає внаслідок адаптації шкірних покривів дитини до довкілля. Точні причини виникнення еритеми невідомі. Є версія, що висип з'являється через активацію імунної системи дитини у відповідь на стрес, який виникає через переход немовляти з матки до зовнішнього світу. А деякі лікарі вважають еритему проявом алергічної реакції у відповідь на нові подразники (повітря, бактерії, переохолодження або перегрів)

Чи небезпечна еритема для новонародженого

Один из способов профилактики эритемы - воздушные ванны / открытые источники

Незважаючи на свій страшний зовнішній вигляд, еритема не заразна, і більше того, не становить жодної загрози здоров'ю та життю дитини, запевняє Наталія Попова. Зазвичай малюк ніяк не реагує на появу висипу. Тільки в поодиноких випадках (якщо висипань дійсно багато) дитини може турбувати свербіння, через що вона буде більш примхливою. Оскільки еритема має доброякісний перебіг, жодного лікування від неї не призначають. Вона триває в середньому від 3 до 7 днів і проходить самостійно, не залишаючи жодних слідів на шкірі.

Як профілактика розвитку хвороби (і щоб полегшити стан дитини, якщо її непокоїть свербіння), потрібно виконувати кілька простих рекомендацій:

  • частіше робити дитині повітряні ванни
  • не допускати перегріву та переохолодження малюка
  • своєчасно міняти одяг, який забруднився
  • не зловживати засобами для купання
  • не розтирати шкіру дитини після купання рушником

Окремо Наталія Попова закликає батьків не використовувати за еритеми захисні косметичні засоби (крему, бальзами, лосьйони). Вони створять на ніжній шкірі дитини своєрідну «плівку», що може погіршити перебіг хвороби. Якщо хочете допомогти дитині, то після консультації з педіатром можна використовувати для купання слабкий відвар ромашки або низки. Усі лікарські засоби, які можуть прибрати свербіння та полегшити стан малюка, повинен прописувати лікар. Жодних самопризначень або порад фармацевта у разі новонародженого малюка бути не може.

Зазвичай лікарі закликають мам не панікувати та почекати після першого прояву висипу лише кілька днів. Цього буває достатньо, щоб еритема закінчилася, і стан дитини прийшов у норму. Однак, якщо висипання на шкірі немовляти вас турбують занадто сильно, вони не проходять більше тижня або супроводжуються підвищенням температури та поганим самопочуттям малюка – у цьому випадку обов'язково покажіть дитину лікареві. Він виключить серйозніші інфекційні захворювання (ту ж краснуху або дерматит), або призначить дитині відповідне лікування.

Вам також буде цікаво почитати:

Перші 100 днів: що може налякати маму здорового немовля

«Мармурова» шкіра у немовляти: норма чи патологія? Відповідає невролог


Матеріали на тему

Аудіоказки

x
Для зручності користування сайтом використовуються куки. Докладніше...
This website uses Cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more... Ознайомлений(а) / OK