Школи з нещепленими вчителями працюватимуть дистанційно

Школи з нещепленими вчителями працюватимуть дистанційно
Учителей без прививок не допустят к работе оффлайн
istockphoto.com

Які школи працюватимуть офлайн, а де введуть дистанційне навчання? Чи законно усувати від роботи вчителів без щеплення? Відповідає освітній омбудсмен

У багатьох країнах світу щеплення від Covid-19 вже стало умовно-обов'язковим. Не примушуючи людей до вакцинації, роботодавці, проте, надають перевагу щепленим громадянам. Наприклад, днями всесвітньо відоме агентство новин CNN звільнило трьох співробітників, які відмовилися робити щеплення. В Україні, схоже, також вирішили зробити добровільно-примусову вакцинацію. Принаймні у державній сфері. Минулого тижня Кабмін заборонив школам працювати офлайн, якщо там не прищепилися від коронавірусу 80% працівників.

Які школи працюватимуть «на відстані»

По новым правилам почти все школы страны опять перейдут "на удаленку" / istockphoto.com

Після відносно довгого затишшя захворюваність на коронавірус в Україні знову зростає. Експерти прогнозують, що вже восени країна може повернутись до карантинних обмежень. Адже штам Дельта, котрий зараз «орудує» переважно на заході, обов'язково пошириться на всі регіони . Чи працюватимуть школи в умовах карантину? У Кабінеті Міністрів кажуть, що так. Єдина умова, яку поставили чиновники: для роботи офлайн не менше 80% працівників школи має бути провакциновано.

Відповідна постанова набула чинності 5 серпня. Воно не стосується зелених зон карантину: у регіонах із низькою захворюваністю школи працюватимуть без обмежень. А от як тільки місто перейде в жовту, помаранчеву чи червону зону, щеплення для вчителів стануть обов'язковою умовою «живого» навчання. Якщо у школі буде вакциновано менше 80% працівників, такий навчальний заклад переходить на дистанційний чи змішаний режим викладання. На досвід минулого навчального року, школярів, швидше за все, знову переведуть «на віддалення». Заморочуватись змішаним навчанням у школах ніхто не буде.

Якщо вірити статистиці, за таких умов на дистанційну роботу перейдуть практично всі школи країни. Адже сьогодні по всій Україні провакциновано менше ніж 35% вчителів. Щоправда, ці цифри дуже різняться залежно від регіону. Найбільше пощастить батькам київських школярів: у столиці щеплення Covid-19 зробили майже 90% вчителів. Найгірше йдуть темпи вакцинації у Західній Україні: наприклад, на Волині та на Тернопільщині (де зараз і поширюється штам Дельта) щеплення від коронавірусу зробили лише 10% педагогів.

Усунути неприщеплених вчителів від роботи незаконно

Привитый учитель не защищает класс от распространения болезни / istockphoto.com

Умова, яку поставив Кабінет Міністрів, вже викликала у суспільстві великий резонанс. Правозахисники кажуть, що на даний момент влада не має жодних законних підстав усувати неприщеплених вчителів від роботи. «Вакцинація педагогічних працівників не є обов'язковою, – нагадує на своїй сторінці у Facebook освітній омбудсмен Сергій Горбачов. – Як і для решти громадян країни, вона залишається для них добровільною. Тому керівник навчального закладу не має права обмежувати доступ до роботи вчителю, який не отримав щеплення».

Щоправда, про відсторонення від роботи в постанові Кабміну не йдеться, у ньому йдеться про дистанційне навчання. Однак такий крок все одно суперечить логіці. Щеплений вчитель на 95% (згідно з останніми даними про ефективність вакцин ) захищає лише себе та своїх колег. При цьому дуже мало перешкоджає поширенню коронавірусу в дитячому колективі. А оскільки дітям до 12 років щеплення від коронавірусу в Україні робити заборонено, вони залишаються головними «рознощиками» інфекції у школі.

Наскільки виправдано у цій ситуації змушувати вчителів захищати самих себе? При всьому доведеному ефект від вакцинації це особиста справа кожного. Своєю постановою уряд лише розпалює конфлікти у суспільстві. Адже батьки звинувачуватимуть школи в тому, що їхні діти змушені вчитися вдома. Можливо, має сенс не прив'язувати педагогів до щеплень та зберегти ситуативний підхід – наприклад, закривати школи на карантин у червоній зоні або у разі спалаху хвороби. Так уже вчинили в Америці: там школам рекомендували виходити на офлайн навчання повсюдно, і закриватися тільки там, де вирує ковид.

Вам також буде цікаво почитати:

COVID-19 та 1 вересня: доктор Комаровський розповів, чи відкриють школи

До 70% школярів може бути інфіковано коронавірусом: видання The Guardian


Хмара тегів


Матеріали на тему

Аудіоказки

x
Для зручності користування сайтом використовуються куки. Докладніше...
This website uses Cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more... Ознайомлений(а) / OK