5 прийомів, щоб позбутися шкідливих звичок

Ніколи не пізно залишити шкідливу звичку. Головне – зробити це правильно.
Ось кілька секретів, як ефективно відмовитись від шкідливих звичок.
1. Знайдіть свій шлях - відмовлятися різко чи поступово
Тут може бути універсального рецепта. Комусь легше взагалі не курити, ніж викурити 1 сигарету замість 1 пачки, а комусь легше відмовитись від спиртного повністю, ніж зупинитися після першого келиха.
З іншого боку, є люди, яким навпаки легше поступово знижувати "дозу" та зводити звичку нанівець поступово. Адже в її основі найчастіше лежить тривожність і стрес, а якщо занурити організм ще в більший стрес, то ризик зірватися дуже великий.
2. Розірвіть звичну послідовність
Ви прокидаєтеся вранці і, наприклад, йдете на балкон з кавою та сигаретою. Або щоп'ятниці збираєтеся з друзями відзначити кінець тижня. Або щодня п'єте ромашковий чай із парою тістечок під улюблений серіал.
Звичка змушує нас повторювати ці дії знову і знову, адже просто викресливши їх, потрібно знайти гідну заміну, а це не завжди просто та швидко. Продумайте заздалегідь, чим і як ви займете час, який займав у вас шкідливий ритуал.
Знайдіть таку заміну, від якої б не хотілося відмовлятися. Наприклад, замінити поїдання тістечок вечірньою пробіжкою - ідея хороша, але не здійсненна.А ось полежати у пінній ванні з чашкою чаю та паралельно дивитися серіал – абсолютно реально.

3. Визначте тригери
Крім звичних ритуалів, є ще "спускові гачки", які змушують нас повертатися до шкідливої звички. Так чи інакше вони пов'язані зі стресом та тривожністю: нудьга, проблеми на роботі, почуття невпевненості у собі, спілкування з неприємними людьми тощо.
Пам'ятайте, що мозку настільки зручніше відправити вас колишнім шляхом, ніж шукати нові виходи із ситуацій, що він завжди знайде "раціональне та логічне пояснення", чому зараз вам потрібна ця сигарета, пляшка пива і шматок торта. І ви думаєте, що нічого страшного, почнете нове життя завтра. Однак іншого дня все тільки повториться.
Важливо відчувати цей зв'язок, що ви пішли їсти тістечка з сосисками не тому, що голодні, а тому, що нудно і ліньки займати себе чимось іншим.
4. Працюйте над своїм емоційним станом
Шкідливі звички і стрес завжди йдуть пліч-о-пліч. Більше читайте літератури про механізми освіти звичок і про те, як ними керувати, запишіться на групові психологічні заняття, ходіть до психотерапевта, займіться йогою, медитуйте, більше подорожуйте, спіть, оптимізуйте свою роботу, щоб спати достатню кількість часу.
Чим більше турботи про себе, тим менше стресу та потяги боротися з ним за допомогою шкідливих звичок.
5. Не звинувачуйте себе
Якщо ви зірвалися, найпростіше – звинуватити себе у відсутності сили волі і цим дати добро на те, що тепер ви весь день курите/п'єте/їсте шкідливу пишу тощо. Мовляв, якщо вже зірвалися, то сьогодні гуляємо на повну, все одно сили волі немає.
Так ви тільки посилюєте ситуацію, вселяючи собі, що не маєте сили волі і точно не впораєтеся з метою позбутися шкідливої звички. Одна сарделька – не привід з'їдати їх ще кілограм та замовляти піцу.
Одна сигарета - не завада тому, щоб викинути решту пачки, глибоко вдихнути і продовжити насолоджуватися собою та життям далі. Звинувачуючи себе в безвольності, ви додатковий стрес і повертаєтеся в порочне коло.А створюючи зі шкідливих звичок культ чогось категорично забороненого - тільки провокуєте себе на те, щоб цей "заборонений плід" спробувати. Немає нічого бажанішого, ніж те, що вам різко заборонили.
Вам також буде цікаво прочитати: