У водіїв відбирають авто за борги з комуналки: кому треба боятися?

У п'ятьох областях України проводять експеримент. Поліція отримала право зупиняти водіїв-боржників та забирати у них машину за борги з комуналки, аліментів та штрафів
До українців, які ухиляються від сплати рахунків за комуналку, виплати аліментів, штрафів та інших обов'язкових платежів почали застосовувати оригінальні санкції. Тепер поліція може зупинити такого «уклонювача» на дорозі та вимагати від нього сплати всієї суми боргу на місці. Якщо боржник відмовиться заплатити, вилучають авто. Ось так: виїхав на коні, а повернувся додому пішки. Поки що цей проект запущено у п'яти областях України, проте у яких – тримається у найсуворішому секреті. Ми спробували зрозуміти, як працює нововведення, і дізналися, де вже є перші спіймані неплатники.
Спільний проект виконавців та поліції

«Вибити» борги у злісного неплатника в нашій країні не так уже й просто. Спочатку має накопичитись певна сума, потім на боржника подають до суду. Суд приймає рішення про примусове стягнення грошей і дані передаються до Державної виконавчої служби (ГІС). Після цього ГІС може роками приходити в гості до боржника та цілувати зачинені двері.
Цього року за неплатників вирішили взятися всерйоз. Влітку виконавча служба отримала доступ до всіх банківських рахунків українців і тепер може списувати звідти борги в автоматичному режимі – що називається, без оголошення війни. А з початку минулого тижня ДВС об'єдналася з Нацполіцією: відтепер виконавці можуть у режимі реального часу відстежувати авто боржників на дорогах країни.
Виконавчій службі дали доступ до камер спостереження системи «Безпечне місто» (ця система зараз встановлена у всіх великих містах та на головних трасах України). Як тільки співробітники ГІС помітять авто боржника, вони відразу передають інформацію з координатами в Нацполіцію, і ті зупиняють авто буквально через пару кілометрів після потрапляння в огляд камери. Боржнику одразу пропонують сплатити суму боргу. Щоправда, не готівкою, а за допомогою переказу на рахунок. Тим, хто відмовився, загрожує конфіскація автомобіля. Забрати його можна лише після повного погашення заборгованості.
Наразі спільний проект ДВС та Нацполіції діє у п'яти областях України. Проте він показав свою надзвичайну ефективність. За кілька днів з водіїв вдалося стягнути 64 тис. грн аліментів, 39 тис. грн на сплату податків та 17 тис. грн штрафів за порушення правил дорожнього руху. При цьому було вилучено лише два авто. "Багато боржників після того, як їх зупиняють співробітники Нацполіції, і коли йдеться про конфіскацію транспорту в рахунок боргу, охоче погоджуються виплатити його грошима, аби не забирали автомобіль", - пояснив журналістам заступник міністра юстиції з питань ДВС Андрій Гайченко.
Конфіскація авто: кому варто боятися

У яких сферах країни працює система «дорожнього» стягнення боргів, зі зрозумілих причин не називається. Завдяки секретності ДВС хоче дисциплінувати всіх боржників в Україні, і сподівається, що під страхом конфіскації авто вони сплатять свою заборгованість добровільно. Проте Андрій Гайченко попереджає, що щотижня до проекту підключається те чи інше велике місто, а до кінця року співпраця ДВС із Нацполіцією пошириться на всю країну.
У ЗМІ вже проскакує інформація про перші «жертва» нового проекту. Так, наприклад, у Миколаївській області заарештували Daewoo Lanos у людини, яка заборгувала за тепломережу 17 тис. грн. Є інформація про те, що до проекту підключено Київ та Харків. А вчора Міністерство юстиції України повідомило на своїй сторінці у Facebook про затримання авто неплатника за аліментами в Одесі.
При цьому Андрій Гайченко наголошує, що зупиняти боржників поліція може лише з тих випадків, де є рішення суду щодо примусового стягнення боргу. «Без судового рішення, яке набуло чинності, органи ДВС борги за комуналку не стягують. Переважна більшість боржників з ЖКГ, а це 99 зі 100, таких рішень судів немає. Тому їм нічого боятися», – написав заступник міністра юстиції на своїй сторінці у Facebook.
Вам також буде цікаво почитати:
Що робити, якщо автомобіль забрав евакуатор?
Що робити, якщо обставини змушують порушити правила дорожнього руху?