Перехід на літній час 2021 року в Україні: як адаптуватися - поради невропатолога

У ніч із суботи на неділю на годину вперед перевели годинник. З цього моменту ми будемо жити за літнім часом
Незважаючи на дискусії, чи потрібно Україні переходити на літній час, влада таки прийняла рішення – тимчасовому переходу бути. Тож у ніч із суботи, 27 березня, на неділю, 28 березня ми перевели стрілки на одну годину вперед. Так що цієї неділі спати ви будете на одну годину менше. Як до цього адаптуватися – радить невропатолог.
Подорож в часі
Починаючи з далекого 1996 року (саме тоді Україна вперше перевела годинник на зимовий час), медики сперечаються про вплив переведення стрілок на здоров'я людини. Деякі фахівці стверджують, що на новий ритм організм перебудовується швидко та безболісно. Інші ж заявляють, що «махінації» згодом суперечать природі. У природних умовах світловий день, а саме його ми хочемо збільшити, приростає рівномірно по хвилині на добу, до чого організм легко адаптується. А переводячи час одразу на 60 хвилин, людина фактично перекидає себе на два місяці наперед. В результаті внутрішній час перестає синхронізуватися із зовнішнім. Виникає десинхроноз, тобто збій біологічних ритмів.
Біоритми — це план роботи організму: ті чи інші гормони виробляються у час, серце б'ється з чіткою ритмічністю тощо. Наприклад, поживні речовини, які вдень надходять ззовні, перетворюються на енергію, а вночі за їх допомогою відновлюються «пошкоджені» ділянки, наприклад шкіра. Всі процеси налаштовані на точний час, який ми порушуємо, переводячи стрілки. Тому, поки не завершиться розбудова організму, людина зазнає дискомфорту. Десинхроноз зачіпає всіх людей, але кожен ці втручання переносить по-своєму.

Як безболісно пережити перебудову на літній час
Одні люди можуть і не помітити перехід на літній час, а інші можуть відчувати дискомфорт. Як його зменшити? Про це розповіла Тетяна Майкова, к. м. н., лікар-невропатолог вищої категорії, керівник мережі науково-консультативних та діагностичних медичних центрів "Головний біль".
1. Відмовтеся від стимуляторів
До них Тетяна Майкова відносить каву, чай (у ньому також багато кофеїну), алкоголь. Ці стимулятори, за словами експерта, як консервну банку розкривають наші клітини, забирають у неї ресурс, а натомість нічого не дають. У результаті після підйому енергії ви через якийсь час відчуваєте дикий занепад сил.
2. Висипайтеся
Недарма час переводять саме на вихідні. Так ви можете не залежно від того, що показують стрілки годинника, спати, скільки вам хочеться. "В ідеалі потрібно лягати спати в стільки, щоб потім ви прокидалися вранці легко, без будильника. Так ви не вимотує свій організм. Він бере від сну все, що йому потрібно", - пояснює Тетяна Майкова. Тому, якщо вам у понеділок, 29 березня, вставати на роботу о 7-й ранку, то в неділю лягайте спати хоча б о 10-й вечора. Не посилюйте стрес для організму.
3. Фільтруйте інформацію
Через переход на літній час ваша нервова система і так перебудовуватиметься. Не додавайте їй роботи переглядом новин, що хвилюють свідомість. Краще проведіть час на природі, прогуляйтеся в парку, сходіть у ліс помилуватися пролісками.

4. Додайте у своє життя помірні фізичні навантаження
Коли ми цілодобово лежимо на дивані, наш мозок сприймає це як ми поранені. Тому починає виробляти більше гормону стресу кортизолу. У той же час, коли ми надто заганяємо себе в спортзалі, мозок це теж сприймає як небезпеку для нашого тіла. І знову починає стимулювати виробництво гормону стресу кортизолу. Що зрештою негативно позначається на нашому стані та настрої. Тому не лежіть на вихідних на "печі". Дайте своєму тілу легку фізичну прогулянку. Наприклад, пройдіться парком з паличками для скандинавської ходьби.
Вам також буде цікаво прочитати: