Як уберегти дитину від нітратів – 5 порад доктора Комаровського

Чим небезпечні нітрати в овочах та фруктах? Як вибрати продукти без нітратів та пестицидів? Як захистити від нітратів себе та дитину? Відповідає лікар Комаровський
В Україні розпочався «овочевий сезон». Залишилося всього кілька місяців, щоб «наживити» дитину вітамінами та корисними мікроелементами, яких найбільше в сезонних овочах та фруктах. Багато хто помилково думає, що в них уже немає ні нітратів, ні пестицидів, і вересневий кавун точно безпечніший за липневий. Насправді хімудобрення та засоби про шкідників аграрії використовують постійно. Чим вони можуть бути небезпечні, і як захистити від їхньої впливу дитину, розповідає педіатр Євген Комаровський.
Чи небезпечні нітрати здоров'ю?

Здавна люди дійшли висновку: щоб підвищити врожайність, рослинам потрібні добрива та механічне збирання шкідників. Однак у нинішніх масштабах сільського господарства засипати поля гною та компостом, і оббирати кожен кущик від жучків нереально. На допомогу прийшла хімічна промисловість: сьогодні у світі вигадана величезна кількість синтетичних добрив (нітратів) та засобів захисту рослин від шкідників (пестицидів). Лише останніх у світі налічується близько 5 тисяч.
Не всі із сучасної «польової хімії» завдають шкоди здоров'ю людини. Наприклад, є пестициди, які містять ту ж діючу речовину, як засоби для боротьби з педикульозом . Однак вони досить дорогі, і якщо полити таким засобом біля пшениці, хліб стане дорожчим за червону ікру. Тому аграрії йдуть шляхом економії, і вибирають доступніші, але водночас і більш токсичні хімікати.
На жаль, їх використовують на полях практично повсюдно: навіть у розпал сезону врожай прагнуть стимулювати зростання і захищати від шкідників. Проблема в тому, що ми з вами не маємо можливості контролювати кількість добрив і пестицидів у всіх тих продуктах, які купуємо. У той же час надлишок токсичної хімії робить їх небезпечними. Наприклад, якщо після якогось звичного овоча чи фрукта у вас чи у дитини виникло блювання пішов висип - Це ознака того, що він був надмірно оброблений.
Як захиститися від нітратів та пестицидів?

Перша порада Євгена Комаровського – відмовитись від покупки овочів та фруктів на стихійних ринках. Все дуже просто: бабуся, яка торгує огірками на базарі, не має жодних документів на товар. Як би вона не вселяла вам довіру, ви точно не знаєте, чим і в яких кількостях вона поливала кущі.
«Намагайтеся купувати те, що має цивілізовану упаковку. Все, що має упаковку, обов'язково проходить сертифікацію та контроль вмісту у продукції сільського господарства добрив та пестицидів. Так, все зараз можна купити, і сертифікат у тому числі. Однак, купуючи моркву в упаковці та з сертифікатом, ми збільшуємо свої шанси не отруїтися», - наголошує Євген Комаровський.
Друга порада експерта: не боятися продуктів із вмістом ГМО. Адже головне завдання генної модифікації - це підвищення стійкості продукту до шкідників. «Тому одне головне перепризначення ГМО продуктів – захистити нас від надмірних добрив та пестицидів», – акцентує Євген Комаровський.
Третя порада : з обережністю вживати річкову рибу. Після кожного дощу добрива та хімзахист, якими був рясно политий ґрунт, стрімко стікають у ставки, озера та річки. Так що риба цілком може бути заражена пестицидами, причому ще більшою мірою, ніж овочі та фрукти. Тому серйозні рибні господарства обов'язково захищають ставки від стоку хімікатів. Звертайте на це увагу та не беріть рибу на ринку у невідомого постачальника.
Четверта порада : обов'язкове миття овочів та фруктів. Пестициди, як правило, не проникають углиб овочів та фруктів, а залишаються на шкірці. Так що ретельне миття дозволяє їх позбутися на 70-80%. Для маленьких дітей навіть можна знімати шкірку, хоча багато продуктів без неї втрачають свої корисні властивості.
П'ята порада : не соромтеся звертатися до лікаря. Якщо ви з'їли не дуже «вдалий» йогурт і після цього з вами сталася кишкова інфекція, ви підете в лікарню і не виключено, що навіть ініціюєте розслідування в супермаркеті. Якщо блювота і пронос почалися після того, як ви з'їли «базарний» помідор, ви нікуди не йдете. Тим часом отруєння пестицидами може спричинити серйозну інтоксикацію. Так що звертайтеся до лікарів та розповідайте, що і коли ви з'їли.
Вам також буде цікаво почитати:
Як захистити дітей від штаму "Дельта": радить доктор Комаровський
Комаровський розповів, як правильно промивати ніс, щоб не зашкодити імунітету